Nr. 13 Tautinė partija LIETUVOS KELIAS

    
   

  TAUTINĖ PARTIJA LIETUVOS KELIAS

Kandidatų sąrašo Nr. 13

RINKIMŲ Į EUROPOS PARLAMENTĄ PROGRAMA

„ STOP naujam elektros kainų monopoliui ! "

 

Lemtinga 2009 m. pabaiga, kai bus galutinai uždaryta Ignalinos atominė elektrinė (IAE) -didžiausias pigiausios elektros energijos šaltinis, nenumaldomai artėja. Jau po 6 mėnesių Lietuvos energetinė situacija, uždarius IAE, taps komplikuota dėl šimtaprocentinio priklausymo nuo neprognozuojamos Rusijos dujų politikos. Lietuvos padėtis yra nepalyginamai komplikuotesnė nei Balkanų regiono, neseniai patyrusio milijardinių nuostolių dėl Rusijos ir Ukrainos dujų konflikto. Lietuvoje iki šiol nenutiesus nė vienos elektros jungties su Europa ir uždarius IEA, dar labiau padidės Lietuvos priklausomumas nuo gamtinių dujų, gaunamų iš Rusijos.

 Antra, teks vartoti savų elektrinių gaminamą elektrą už „auksinę" kainą, o tai neigiamai atsilieps visam nacionaliniam verslui, gyventojams. Pati ES iki šiol neturi aiškios energetinio saugumo politikos ir realios galios užtikrinti Lietuvos elektros ir energetikos ūkio vystymą po 2009 metų.

 Kokie būtų pagrindiniai politiniai ir ekonominiai prioritetai, mūsų partijos kandidatų

 siekiami Europos Parlamento lygmeniu ?

Svarbiausi visų vartotojų gelbėjimo nuo šuolinio elektros kainų didėjimo prioritetai - tai:

 1. Elektros rinkos liberalizavimo politika - kaip vienintelė galimybė iniciatyviems verslininkams pigiau pirkti elektrą, dujas iš Ukrainos ar kitų valstybių ir rasti būdų jas importuoti į Lietuvą. Tai būtų vienas iš strateginių sprendimų, kaip išvengti didžiulio kainų padidėjimo. Sustabdyti elektros kainų didėjimą yra viena iš priemonių palengvinti gilėjančios krizės naštą Lietuvos verslui ir visiems gyventojams.

2. Būtina demonopolizuoti elektros rinką: Ignalinos AE ir šiandien gamina labai pigią elektros energiją, o visi lietuviai moka labai brangiai vien dėl to, kad Lietuvos skirstomieji tinklai yra monopolizuoti, mes neturime laisvos energetikos rinkos. Dabartinė mūsų energetikos politika yra uzurpuota ir daro didelę žalą vartotojams.

Akivaizdu, kad antikonstitucinis darinys LEO LT ir jo elektrą skirstančios bei tiekiančios įmonės („Lietuvos energija", Rytų skirstomieji tinklai, akcinė bendrovė „VST"), kurios ateityje ją ir gamins, suinteresuoti į Lietuvos rinką neįsileisti nė vieno naujo tiekėjo ar gamintojo, galinčio pasiūlyti pigesnę elektrą. Tuo tikslu siekiama ir už 2 litus įsigyti milijardinės vertės Kauno ir Kruonio HES. LEO LT siekia ir būsimų elektros jungčių kontrolės.

Tačiau Europos Parlamentas (EP) jau patvirtino vadinamą Trečiąjį energetikos paketą, kuriame numatytos taisyklės, kaip liberalizuoti elektros ir dujų rinką. Ir elektros energijos gamybą, ir jos tiekimą kontroliuojančioms bendrovėms teks atsisveikinti su monopolijos patogumais.

Mūsų partijos keliamų kandidatų pareiga - pasiekti, kad šios europinės teisės normos, ribojančios energetikos monopolistų savivalę, būtų kuo greičiau perkeltos į nacionalinę teisę !

 Privalome apginti ir sustiprinti visų Lietuvos energijos vartotojų teises !

 

Tautinės partijos LIETUVOS KELIAS                              pirmininkė Dr. Lilijana ASTRA