Rinkimuose į Europos Parlamentą regėjimo negalią turinčių asmenų laukia naujovės

2019-05-14

Rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, rinkimuose į Europos Parlamentą ir Respublikos Prezidento rinkimų pakartotiniame balsavime, bus sudarytos sąlygos balsuoti be kitų asmenų pagalbos ir slaptai. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) planuoja kiekvienoje savivaldybėje ir rinkimų apylinkėje pateikti rinkėjams galimybę, turintiems regėjimo sutrikimų, pasinaudoti didinamuoju stiklu. Jų planuojama turėti po vieną kiekvienoje balsavimo vietoje. Tikimasi, kad tai palengvins rinkėjams galimybes balsuoti. Rinkėjas, norintis pasinaudoti didinamuoju stiklu, turėtų jo paprašyti komisijos narių.

Rinkimuose į Europos Parlamentą regėjimo negalią turinčių asmenų laukia naujovės

Taip pat, VRK rengia ir specialias rinkimų biuletenių įmautes, kurios sudarys silpnaregiams ir regėjimo negalią turintiems rinkėjams galimybes balsuoti be kitų asmenų pagalbos.

Į rinkimų apylinkes atvykusiems rinkėjams su regėjimo negalia rinkimų komisijos nariai pateiks rinkimų biuletenius, kurie bus įdėti į specialias įmautes. Kiekvienoje specialioje įmautėje bus langeliai, kuriuose rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą.

Visi rinkimų į Europos Parlamentą ir Respublikos Prezidento rinkimų pakartotinio balsavimo biuleteniai bus įdedami į atskiras įmautes. Rinkimams į Europos Parlamentą skirtoje įmautėje bus vertikaliai išdėstyti langeliai, kuriuose rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą. Greta langelių Brailio raštu bus sužymėti kandidatų sąrašų numeriai. Horizontaliai taip pat bus išdėstyti 5 langeliai kuriuose rinkėjai turės teisę įrašyti pasirinkto sąrašo kandidatų numerius, t. y. pasirinktiems kandidatams suteikti reitingo balus. Reitinguoti nėra privaloma. Rinkėjui nesuteikus reitingo balų, bus laikoma, kad jis išreiškė pritarimą partijos (visuomeninio rinkimų komiteto), koalicijos sudarytam kandidatų sąrašo eiliškumui.

Rinkėjai sužinoti kandidatų sąrašų į Europos Parlamentą numerius galės specialiai šiems rinkimams Vyriausiosios rinkimų komisijos Brailio raštu išleistame leidinyje. Primename, kad Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymas numato, kad kandidatų sąrašų rinkimų numeriai rinkimuose į Europos Parlamentą suteikiami burtų būdu.

Respublikos Prezidento rinkimams skirtoje specialioje įmautėje prie kiekvieno langelio, kuriame rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą, Brailio raštu bus sužymėti kandidatų numeriai.

Primename, kad Prezidento rinkimų įstatymas numato, kad kandidatai į Respublikos Prezidentus rinkimų biuletenyje turi būti išdėstomi pagal abėcėlę. Atitinkamai kandidatui, pagal abėcėlę esančiam pirmiau, įmautėje bus suteikiamas pirmesnis numeris.

Siekiant užtikrinti rinkėjų balsavimo slaptumą, po balsavimo rinkėjai turės teisę specialiąsias įmautes, kurių pagalba balsavo, pasiimti, t. y. įmautės grąžinti rinkimų komisijai nereikės.

Primename, kad VRK iniciatyva leidiniai apie rinkimus Brailio raštu yra leidžiami jau daugiau nei 10 metų. Juos galima rasti ir su jais susipažinti aklųjų ir silpnaregių bibliotekose. Leidiniuose yra pateikiama svarbiausia informacija apie rinkimus, rinkimų procedūras, kandidatų sąrašus bei jų programas.

Kadangi, VRK žiniomis, jaunesnioji silpnaregių ir aklųjų karta neskaito Brailio raštu, o naudojasi kalbos sintezatoriumi, todėl, VRK savo interneto svetainę yra pritaikiusi asmenims, naudojantiems kalbos sintezatorių.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982
El. p.: komunikacija@vrk.lt