Rinkimų biuleteniai – saugūs dokumentai

2019-04-12

Š. m. gegužės 12 d. vyks Respublikos Prezidento rinkimai, referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo, o gegužės 26 d. – rinkimai į Europos Parlamentą.

Rinkimų biuleteniai – saugūs dokumentai

Rinkimų dienomis rinkimų apylinkėse rinkėjai gaus skirtingų spalvų rinkimų biuletenius. Rinkimų biuletenių blankai yra patvirtinti Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos kaip saugūs dokumentai. Todėl visi rinkimų biuleteniai turi specialiąsias apsaugos priemones ir jiems taikomi ypatingi saugumo reikalavimai: tiek patiems biuleteniams, jų gamybos procesui, spaustuvėms, tiek ir jų apskaitai, saugojimui ir t. t. Rinkimų biuleteniai susideda iš sudėtingų technologinių apsauginių procesų (pagrindas, apsauginis tinklelis, vandens ženklai ir pan.). Rinkimų biuletenis turi du pagrindinius apsaugos būdus: iškiliąją spaudą ir grafinės apsaugos priemones.

Biuletenių apsaugai yra naudojama numeravimo iškilioji spauda. Kitaip tariant, piršto prisilietimu jaučiamas kiekvieno rinkimų biuletenio unikalaus numerio iškilimas, o pamėginus rinkimų biuletenį padirbti, jį kopijuojant, iškilimo nebeliktų. Todėl, lengvai būtų galima atskirti padirbtą rinkimų biuletenį nuo tikro.

Kitas apsaugos būdas yra grafinės apsaugos priemonės. Jos susideda iš dviejų dalių: apsauginio tinklelio ir specialaus rašto (giljošai). Apsauginis tinklelis padengia rinkimų biuletenį dviem spalvom: gelsvai žalia ir šviesiai žalia, tuo pačiu, padengiant specialiu raštu, kurio negalima pakeisti. Pamėginus nukopijuoti rinkimų biuletenį, specialusis raštas pabirtų ir prarastų savo formą. Todėl, akivaizdžiai matytųsi, kad biuletenis yra suklastotas.

Taip pat kiekvienas rinkimų biuletenis turi unikalų numerį, o Vyriausioji rinkimų komisija vykdo griežtą rinkimų biuletenių apskaitą. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais. Rinkimų biuletenius spausdinti turi teisę vos kelios Lietuvos Respublikos spaustuvės, atitinkančios keliamus aukščiausius saugumo standartus.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982
El. p.: komunikacija@vrk.lt