Europos piliečių iniciatyvai „Už kosmetiką be gyvūnų kančių ir Europą be bandymų su gyvūnais" išduotas sertifikatas

2023-01-05

Sausio 5 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Europos Sąjungos piliečių iniciatyvai „Už kosmetiką be gyvūnų kančių ir Europą be bandymų su gyvūnais" (angl. „Save Cruelty Free Cosmetics") išdavė sertifikatą, patvirtinantį Lietuvos Respublikos piliečių pritarimo parašų skaičių.

Europos piliečių iniciatyvai „Už kosmetiką be gyvūnų kančių ir Europą be bandymų su gyvūnais

Šia Europos piliečių iniciatyva siekiama sustiprinti draudimą atlikti bandymus su gyvūnais kosmetikos gamybos srityje, pertvarkyti ES cheminių medžiagų reglamentavimą bei modernizuoti mokslą. 

Iniciatyvos atstovai ragina Europos institucijas užtikrinti, kad cheminės medžiagos būtų tvarkomos ir žmonių sveikata bei aplinka būtų saugoma nenustatant jokių naujų reikalavimų dėl bandymų su gyvūnais. Taip pat kviečiama inicijuoti teisės aktą, kuriame būtų pateiktas veiksmų planas, kaip iki dabartinės Europos Parlamento kadencijos pabaigos Europos Sąjungoje palaipsniui nutraukti visus bandymus su gyvūnais. 

Šiai iniciatyvai pavyko surinkti daugiau kaip 1 mln. 414 tūkst. ES piliečių pritarimo parašų 27 ES valstybėse. 

Europos Komisija perdavė VRK 5081 elektroninį pritarimo šiai iniciatyvai pareiškimą, kuriuos Europos Komisijos interneto svetainėje pateikė Lietuvos Respublikos piliečiai. 

Patikrinusi juos pagal Gyventojų registro duomenis, VRK nustatė tam tikrų neatitikimų: 89 atvejais nustatyta, kad asmenų įrašyto asmens kodo Lietuvos gyventojų registre nėra, 11 pritarimo pareiškimų buvo pateikę ne Lietuvos Respublikos piliečiai, o 79 atvejais nurodyta asmens pavardė nesutapo su Gyventojų registro duomenimis. 

Savo sprendimu VRK pripažino, kad Europos Sąjungos piliečių iniciatyva „Už kosmetiką be gyvūnų kančių ir Europą be bandymų su gyvūnais" (Europos Komisijos registracijos numeris: ECI(2021)000006; registracijos data – 2021 m. birželio 30 d.) surinko 4902 galiojančius Lietuvos Respublikos piliečių pritarimo pareiškimus ir išdavė sertifikatą taip patvirtindama galiojančių pritarimo pareiškimų skaičių. 

Primename, kad Lietuvos Respublikos piliečiai turi teisę paremti šiuo metu pritarimo parašus renkančias iniciatyvas Europos Komisijos interneto puslapyje. ES piliečių iniciatyvų sąrašas publikuojamas ČIA

Tam, kad dėl Europos piliečių iniciatyvos būtų pradedamas ES politikos formavimas, reikia, kad ES piliečiai, gyvenantys bent 7 skirtingose valstybėse narėse, ir sulaukę amžiaus, nuo kurio galima balsuoti Europos Parlamento rinkimuose, per vienerius metus surinktų ne mažiau kaip vieną milijoną iniciatyvą palaikančių piliečių pritarimo pareiškimų. 

Lietuvoje už Europos piliečių iniciatyvų koordinavimą yra atsakinga Vyriausioji rinkimų komisija. 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt