Europos piliečių iniciatyva dėl aplinkos ir pirmosios europiečių kartos be tabako pradeda rinkti parašus

2023-01-16

Europos Komisija (EK) informuoja, kad 2023 m. sausio 16 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva, teigianti, kad reikėtų „teikti siūlymus dėl aplinkos be tabako ir pirmosios europiečių kartos be tabako iki 2030 m.", pradeda rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.

Europos piliečių iniciatyva dėl aplinkos ir pirmosios europiečių kartos be tabako pradeda rinkti parašus

Šios Europos piliečių iniciatyvos organizatorių tikslas – pasiekti, kad Europoje būtų kovojama su pavojais, kuriuos aplinkai kelia cigarečių nuorūkos ir rūkymas.  

Europos piliečių iniciatyvos koordinatorių pranešime teigiama, kad šia iniciatyva siekiama skatinti, kad iki 2028 m. pasaulį išvystų pirmoji europiečių karta be tabako, neleidžiant nuo 2010 m. gimusiems piliečiams parduoti tabako ir nikotino gaminių.

Taip pat raginama sukurti paplūdimių, upių pakrančių, nacionalinių parkų, lauko bei viešųjų erdvių be tabako ir nuorūkų europinį tinklą, pašalinti tabako reklamas ir jo vaizdavimą audiovizualinėse priemonėse bei socialiniuose tinkluose ir finansuoti mokslinių tyrimų projektus, susijusius su tabako sukeltomis ligomis, siekiant padaryti jas išgydomomis.

ES valstybių narių piliečių pritarimo parašus iniciatyvos koordinatoriai pradeda rinkti 2023 m. sausio 16 d.

Tam, kad dėl šios Europos piliečių iniciatyvos būtų pradėtas ES politikos formavimas, reikia, kad ES piliečiai, gyvenantys bent 7 skirtingose valstybėse narėse, ir sulaukę amžiaus, nuo kurio galima balsuoti Europos Sąjungos Parlamento rinkimuose, per vienerius metus surinktų ne mažiau kaip vieną milijoną Europos Sąjungos piliečių parašų, palaikančių šią iniciatyvą.

Kiekvienoje iš 7 valstybių narių iniciatyvą turi pasirašyti tam tikras minimalus reglamente nustatytas piliečių skaičius. Tokiu atveju, jei iniciatyvos organizatoriai nuspręstų rinkti piliečių parašus Lietuvoje, jie turėtų surinkti mažiausiai 7 755 – tai yra minimalus mūsų šaliai numatytas pritarimo pareiškimų skaičius.

Išsamesnė informacija apie šią Europos piliečių iniciatyvą.  

Savo parašu paremti ir taip išreikšti palaikymą šiai ir kitoms Europos piliečių iniciatyvoms galima ČIA.

Lietuvoje už Europos Sąjungos piliečių iniciatyvų koordinavimą, pritarimo parašų tikrinimą, iniciatyvų veiklų viešinimą ir sertifikatų apie iniciatyvas parėmusių Lietuvos Respublikos piliečių išdavimą yra atsakinga Vyriausioji rinkimų komisija.

 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt