Vyriausioji rinkimų komisija kviečia į 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčių pristatymo renginį

2023-09-04

Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizuoja esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose pristatymą.

Vyriausioji rinkimų komisija kviečia į 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčių pristatymo renginį

Artėjančių Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčių pristatymo renginys vyks 2023 m. rugsėjo 11 d. 10 val. Lietuvos Respublikos Seimo Konferencijų salėje (III rūmai), Gedimino per. 53, Vilnius. 

Šis renginys taip pat bus tiesiogiai transliuojamas internetu –

https://www.youtube.com/watch?v=xouVMLeW9n4

Suinteresuoti asmenys, pageidaujantys dalyvauti renginyje gyvai, kviečiami registruotis iki 2023 m. rugsėjo 8 d. (penktadienio) 10 val. užpildant registracijos formą.

SVARBU! Atvykstant į Lietuvos Respublikos Seimą būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. 

Seimo rinkimų apygardų ribų analizę VRK atlieka kasmet, bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros akademine bendruomene. Remiantis iš Lietuvos gyventojų registro gautais rinkėjų skaičiaus duomenimis stebimi vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjų pokyčiai. 

Pastarųjų metų analizės rodo, kad gyventojų gausėja Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir jų priemiesčiuose, o kai kuriuose regionuose – mažėja. Todėl rinkimų apygardų ribų pokyčiai yra neišvengiami.  

Vadovaujantis Rinkimų kodeksu, rinkėjų skaičius vienoje Seimo rinkimų apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus (šiuo metu vidutinis rinkėjų skaičius – 34 217, apygardos rinkėjų skaičius gali būti nuo 30 796 iki 37 639 rinkėjų).

VRK primena, kad vadovaujantis Rinkimų kodeksu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti yra sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys balsavimo teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir 71 vienmandatė rinkimų apygarda: 70 – Lietuvos Respublikos teritorijoje ir 1 – Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda. 

Lietuvos teritoriją skirstant į 70 vienmandačių rinkimų apygardų, atsižvelgiama į rinkėjų skaičių toje rinkimų apygardoje, valstybės teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą. Rinkimų apygarda sudaroma iš bendrą ribą turinčių rinkimų apylinkių. 

Rinkimų kodeksas įpareigoja VRK, likus ne mažiau kaip 210 dienų iki Seimo rinkimų, nustatyti ir, likus ne mažiau kaip 180 dienų iki rinkimų savo interneto svetainėje paskelbti rinkimų apygardas sudarančių rinkimų apylinkių sąrašą, apygardų rinkėjų skaičių, apygardų rinkimų komisijų buveinių adresus ir pastatų, kuriuose yra balsavimo patalpa, adresų koordinates.  

VRK informuoja, kad visi pasiūlymai dėl apygardų ribų keitimo laukiami el. pašto adresu apygarduribos@vrk.lt
Pasiūlymų pateikimo terminas – 2023 m. spalio 2 d. 

Artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai numatomi 2024 m. spalio 13 d.

 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt