Kviečiame į Seimo rinkimų apygardų ribų projekto pristatymą

2019-10-03

Ruošiantis 2020 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) š. m. spalio 9 d. (trečiadienį) 14 val. organizuoja rinkimų apygardų projekto pristatymą. Jis vyks III Seimo rūmuose esančioje Seimo skaitykloje (Gedimino pr. 53, Vilnius).

Kviečiame į Seimo rinkimų apygardų ribų projekto pristatymą

Primename, kad Lietuvos Respublikos Seimas š. m. rugpjūčio 20 d. neeilinės sesijos metu, pritarė sprendimui, kuriuo artimiausiuose Seimo rinkimuose būtų kuriama atskira rinkimų apygarda pasaulio lietuviams. Jos rinkėjų skaičius nustatomas įskaičiuojant paskutiniuose rinkimuose dalyvavusių ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsavusių rinkėjų skaičių.

Po šio sprendimo, Lietuvos Respublikos teritorija dalijama į 70 vienmandačių rinkimų apygardų, atsižvelgiant į rinkėjų skaičių rinkimų apygardoje. Nustačius kad paskutiniuose rinkimuose dalyvavusių ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsavusių užsienyje esančių rinkėjų skaičius, kuris nustatomas iki Seimo rinkimų likus vieneriems metams, yra didesnis negu 0,9 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, bus sudaroma Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda ir kitose valstybėse esantys Lietuvos Respublikos piliečiai bus įrašomi į Pasaulio lietuvių vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą.

Rinkimus reglamentuojantys teisės aktai numato, kad rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Turint omeny, kad Konstitucinis Teismas 2015 m. spalio 20 d. nutarime pažymėjo, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus.

Lietuvos Respublikos demografiniai pokyčiai sąlygoja, kad Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose gyventojų skaičius auga, o regionuose – mažėja. Todėl rinkimų apygardų ribų pokyčiai yra neišvengiami. Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro 2018 m. gruodžio mėnesio duomenis, VRK buvo parengusi rinkėjų skaičiaus rinkimų apygardose nuokrypio nuo vidurkio žemėlapį.

Vienmandačių apygardų ribų projektas rengiant 2020 metų Seimo rinkimus, parengtas atsižvelgiant į lygią rinkimų teisę užtikrinančias Europos Tarybos Venecijos komisijos Gerosios rinkimų praktikos kodekso normas bei minėto Konstitucinio Teismo nutarimą bei taip pat  dabartinės redakcijos Seimo rinkimų įstatymo reikalavimus (rinkimų apygardų teritorinis vientisumas, jų formavimas atsižvelgiant į administracines ribas ir pan.).

Vyriausioji rinkimų komisija visus besidominčius rinkimų apygardų ribų klausimais maloniai kviečia dalyvauti pristatyme. VRK tikisi, kad rinkimų apygardų projektas sudomins visuomenę, todėl po pristatymo lauks konkrečių pasiūlymų ir patarimų. Savo nuomonę, pasiūlymus dėl apygardų ribų keitimo iki šių metų lapkričio 8 d. bus galima pateikti el. paštu apygarduribos@vrk.lt.

Atkreipiame dėmesį, kad sudėtinga būtų įgyvendinti pasiūlymus, prašymus ar net reikalavimus, kuriais būtų siūloma keisti tik vienos apygardos ribas, neįvertinant, kad tuomet gretima apygarda gali tapti per didelė ar per maža. Vyriausioji rinkimų komisija galės pritarti tik tokiems pasiūlymams, kurie atitinka įstatymo reikalavimus.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6528
El. p.: komunikacija@vrk.lt