Patogesnės galimybės asmenims su negalia balsuoti rinkimuose į Europos Parlamentą

2019-05-13

Š. m. gegužės 26 d. vyks rinkimai į Europos Parlamentą ir Respublikos Prezidento rinkimų pakartotinis balsavimas (jeigu turės būti organizuojamas). Šiuose rinkimuose asmenims su negalia bus sudarytos patogesnės sąlygos balsuoti.

Patogesnės galimybės asmenims su negalia balsuoti rinkimuose į Europos Parlamentą

Prie to prisidėjo dar 2018 m. pabaigoje Vyriausiosios rinkimų komisijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Lietuvos neįgaliųjų forumo pasirašytas memorandumas dėl bendradarbiavimo rinkimų srityje.

Memorandumu sutarta, kad 2019 m. rinkimuose ne mažiau kaip 50 procentų turi būti pritaikyta asmenims su negalia. Šiuo metu jau 69 procentai rinkimų apylinkių yra pritaikytos asmenims su negalia. Be to, šis skaičius turi tendenciją didėti.

Asmenys, turintys klausos negalią, rinkimų dieną turės galimybę pasinaudoti gestų kalbos vertėjų nuotolinio vertimo paslaugomis. Rinkėjai, iš savo išmaniųjų įrenginių, naudojant Skype programėlę, paskambinę į gestų kalbos vertėjų centrą, turės galimybę pasinaudoti gestų vertėjų paslaugomis. Tikimasi, kad tai padės rinkėjams, turintiems klausos negalią, patogiau komunikuosi su apylinkių rinkimų komisijų nariais.

Rinkimų dieną į Europos Parlamentą, kiekvienoje savivaldybėje bei rinkimų apylinkėje bus pasiūlyta galimybė rinkėjams, turintiems regėjimo sutrikimų, pasinaudoti didinamuoju stiklu. Didinamųjų stiklų bus po vieną kiekvienoje balsavimo vietoje. Rinkėjas, norintis pasinaudoti didinamuoju stiklu, turėtų kreiptis į rinkimų komisijos narius.

Taip pat, į rinkimų apylinkes atvykusiems rinkėjams su regėjimo negalia rinkimų komisijos nariai pateiks rinkimų biuletenius, kurie bus įdėti į specialias įmautes. Kiekvienoje specialioje įmautėje bus langeliai, kuriose rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą.

Respublikos Prezidento rinkimų pakartotiniame balsavime skirtoje specialioje įmautėje prie kiekvieno langelio, kuriame rinkėjas galės pažymėti savo pasirinkimą, Brailio raštu bus sužymėti kandidatai.

Primename, kad VRK iniciatyva leidiniai apie rinkimus Brailio raštu yra leidžiami jau daugiau nei 10 metų. Juos galima rasti ir su jais susipažinti aklųjų ir silpnaregių bibliotekose. Leidiniuose yra pateikiama svarbiausia informacija apie rinkimus, rinkimų procedūras, kandidatus, kandidatų sąrašus bei jų programas.

Kadangi, VRK žiniomis, jaunesnioji silpnaregių ir aklųjų karta neskaito Brailio raštu, o naudojasi kalbos sintezatoriumi, todėl, VRK savo interneto svetainę yra pritaikiusi asmenims, naudojantiems kalbos sintezatorių.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982
El. p.: komunikacija@vrk.lt