Delegacija iš VRK stebėjo Moldovoje vykusius parlamento rinkimus ir du referendumus

2019-02-28

2019 m. vasario 24 d. Moldovoje vyko parlamento rinkimai ir du referendumai. Moldovos Centrinės rinkimų komisijos kvietimu rinkimus stebėjo 16 delegacijų – įvairių valstybių rinkimų organizatoriai, tarp kurių ir Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovai. Rinkimų išvakarėse stebėtojų delegacijas parlamente priėmė Moldovos Parlamento Pirmininkas Andrian Candu, kuris stebėtojams pristatė Moldovos parlamento teisinį reglamentavimą.

Delegacija iš VRK stebėjo Moldovoje vykusius parlamento rinkimus ir du referendumus
Buvo renkamas 101 parlamento narys ketveriems metams. Pirmą kartą rinkimai vyko pagal mišrią sistemą: 51 parlamento narys buvo renkamas vienmandatėse rinkimų apygardose (balsuojant už konkretų kandidatą) ir 50 – daugiamandatėje rinkimų apygardoje pagal proporcinę rinkimų sistemą (balsuojant už partiją). Sąrašų reitinguoti, kaip tai daroma Lietuvoje, moldavai galimybės neturėjo.
Vienmadatėse rinkimų apygardose buvo iškeltas 321 kandidatas, iš jų 57 išsikėlę patys. Dar 2 asmenys neregistruoti kandidatais dėl to, kad nesurinko pakankamo rinkėjų parašų skaičiaus. Daugiamandatėje rinkimų apygardoje dalyvavo 14 partijų sąrašų ir 1 koalicija, kurios iškėlė 629 kandidatus. Mandatai skiriami ne mažiau kaip 6 procentus gavusioms politinėms partijoms ir ne mažiau kaip 8 proc. gavusioms koalicijoms.
Pastebėtina, kad Moldovoje skatinamas abiejų lyčių atstovų dalyvavimas rinkimuose, todėl nustatyta 40 proc. kvota bei užtenka surinkti mažiau rinkėjų parašų, jei kandidatas yra mažiau atstovaujamos lyties.
Trijose vienmandatėse rinkimų apygardos balsuoja užsienyje gyvenantys Moldovos Respublikos piliečiai (Vidurio ir Vakarų Europa, Rytų Europa ir Azija, JAV ir Kanada). Dvi rinkimų apygardos buvo skirtos Padnestrės gyventojams, viena – tautinei mažuma (bulgarams). Rinkėjų sąraše buvo įrašyti 2,8 mln. rinkėjų.
Rinkimuose dalyvavo 1, 453 013 rinkėjų, o tai sudaro apie 49,22% visų rinkėjų sąraše esančių rinkėjų skaičiaus. Rinkimuose aktyviausiai dalyvavo 56-70 metų amžiaus rinkėjai. Rinkėjų aktyvumas pagal amžiaus grupes pasiskirstė taip: nuo 18 iki 25 metų  – 8,5%; 26-40 metų –  25,69%; 41-55 metų –25,63%; 56-70 metų– 31,75%; vyresni nei 71 metų rinkėjai – 8.43%. Rinkimuose aktyviausiai dalyvavo moterys: atvyko balsuoti 53,18 proc. rinkėjų moterų ir 46,82 proc. vyrų.
Preliminariais rinkimų rezultatais, daugiausiai balsų surinko politinė partija ,,Moldovos Respublikos socialistų partija". Išnagrinėjus gautus skundus ir baigus skaičiuoti rinkimų rezultatus, galutinius rinkimų rezultatus turės patvirtinti Konstitucinis Teismas.
Moldovoje oficiali rinkimų agitacija vyksta tik vieną mėnesį ir iki to laiko negalima jokia rinkimų agitacija. Šalyje, motyvuojant XXI a. atsivėrusiomis naujausiomis ir nesukontroliuojamomis technologinėmis galimybėms, rinkimų agitacijos draudimas rinkimų dieną buvo panaikintas, todėl ir rinkimų dieną agitacija buvo leistina.
Kartu su parlamento rinkimais vyko ir konsultaciniai referendumai. Teisės aktai numato, kad galiojančiu referendumu yra pripažįstama, jei jame dalyvavo daugiau nei 1/3 rinkėjų sąraše dalyvavusių žmonių, ir šis skaičius sudaro apie 39 proc.
Išankstiniais duomenimis, referendume, kuriame rinkėjų buvo klausiama „Ar jūs palaikote parlamento narių skaičiaus sumažinimą nuo 101 iki 61?", daugiau nei 730 tūkst. rinkėjų pasirinko ,,už" ir daugiau kaip 260 tūkst. balsavo ,,prieš".
Į klausimą „Ar jūs palaikote siūlymą, kad žmonės galėtų atleisti (atimti) parlamentarų mandatus, jei jie tinkamai nevykdo savo įsipareigojimų?" daugiau nei 780 000 rinkėjų atsakė ,,taip" ir daugiau nei 200 000 balsavimo teisę turinčių piliečių pasisakė prieš.
Iki rinkimų viešojoje erdvėje Moldovos valdančioji dauguma sulaukė kaltinimų dėl populistiniais vadinamų organizuojamų referendumų. Vienas iš dažniausiai jai metamų kaltinimų buvo, jog tokiu būdu yra bandoma padidinti krentantį rinkėjų aktyvumą. Rinkimų rezultatai parodė, kad parlamento rinkimų aktyvumas, lyginant su paskutiniais, 2014 m. vykusiais, parlamento rinkimai rinkėjų aktyvumas dar labiau sumažėjo: 2014 m. parlamento rinkimuose dalyvavo 53.69% rinkėjų, o preliminariai duomenimis 2019 m. parlamento rinkimuose tik 49,22% visų rinkėjų sąraše įrašytų rinkėjų.
 
 
Kontaktams: