VRK valstybės iždą papildys ketvirčiu milijono eurų

2015-07-17

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė negrąžinti rinkimų užstatų, kurių bendra suma – apie 247 tūkst. eurų ir kuriuos buvo sumokėjusios 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavusios partijos, visuomeniniai rinkimų komitetai ar patys išsikėlę kandidatai. Ši suma bus pervesta į valstybės biudžetą.

VRK valstybės iždą papildys ketvirčiu milijono eurų

Rinkimų užstatas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme. Jeigu keliamame kandidatų sąraše yra tokių, kurie eina pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, už kiekvieną tokį kandidatą mokamas dvigubas, dviejų VMDU (vidutinių mėnesinių darbo užmokesčio) dydžio, t. y. apie 1 364 eurai. Įstatymas numato keletą sąlygų, kurių nesilaikantiems sumokėtas rinkimų užstatas negrąžinamas, o atitenka valstybei.

Didžiausia pinigų suma, beveik 187 tūkst. eurų, bus negrąžinta juos sumokėjusiems asmenims, kurie eidami su tarybos nario pareigomis nesuderinamas pareigas, išrinkti atsisakė mandato iki pirmojo naujosios tarybos posėdžio. Daugiausia pinigų dėl šios priežasties praras Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), kėlę 22 tokius kandidatus, Socialdemokratų partija (LSDP, 21), partija „Tvarka ir teisingumas" (PTT, 13), Liberalų sąjūdis (LRLS, 12), Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS, 11), Darbo partija (DP, 9).

VRK duomenimis, savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė apie 230, t. y. septintadalis į vietos valdžią šiemet išrinktų kandidatų.

Dar maždaug 56 tūkst. eurų neteks tos partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai, kurių kandidatų sąrašai savivaldybėse nesurinko 3 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, arba kurie nepateikė pareiškinių dokumentų, arba kurie nesurinko reikiamo rinkėjų parašų skaičiaus. Daugiausia praras PTT, kurios kandidatų sąrašai rinkėjų dėmesio nepatraukė dvylikoje savivaldybių, LVŽS bei partijos „Drąsos kelias" – penkiose savivaldybėse.

Dėl tokios pat priežasties (nesurinko 3 proc. rinkėjų balsų) sumokėto rinkimų užstato, kiekvienas po 682 eurus, praras šeši asmenys, savarankiškai kandidatavę į merus.

Dėl kai kurių savivaldybių tarybų rinkimų dalyvių rinkimų užstatų negrąžinimo VRK priėmė atskirus sprendimus. Taip nutiko Respublikonų partijos kandidatų sąrašui Biržų rajono rinkimų apygardoje. Nustatyta, kad jis politinės kampanijos išlaidų dydį viršijo 2 963 eurais, arba 19,67 proc. Dėl to VRK pripažino, kad šios partijos kandidatų sąrašas šiurkščiai pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą, todėl užstatas nebus grąžintas.

Užstatų grąžinimas atidėtas DP (už kandidatų sąrašą ir nesuderinamas pareigas Švenčionių rajone), rinkimų komitetui „Vieningas Kaunas" (už kandidatų sąrašą, nesuderinamas pareigas ir naujo kandidato įrašymą į sąrašą Kauno mieste) bei „Klaipėdos" rinkimų komitetui (už kandidatų sąrašą Klaipėdos mieste). Vyksta tyrimai, nes įtariama, kad buvo pažeisti įstatymai.

Dalis sumokėtų užstatų, apie 247 tūkst. eurų, bus negrąžinti ir papildys valstybės biudžetą. Tačiau didžioji jų dalis, apie 80 proc. (per 969 tūkst. eurų), bus grąžinti.

Apie 271 tūkst. eurų atgaus partijos, rinkimų komitetai ar rinkimų užstatą sumokėję asmenys. Gerokai daugiau, per 670 tūkst. eurų, bus grąžinta tiems, kurie dvigubus užstatus sumokėjo už kandidatus, einančius su savivaldybės tarybos nario pareigomis nesuderinamas pareigas.

Partijos, rinkimų komitetai ar asmenys atsiims rinkimų užstatus, sumokėtus už kelto kandidato vietos sąraše pakeitimą ar naujo kandidato įrašymą į jų sąrašą (apie 5 tūkst. eurų), partijos – už kandidatų sąrašų sujungimą (per 3 tūkst. eurų).

Beveik 5 tūkst. eurų bus grąžinta asmenims, kurie rinkimų užstatą buvo sumokėję keldamiesi į savivaldybės tarybos narius – merus. Apie 15 tūkst. eurų atgaus tie, kurie rinkimų užstatą sumokėjo per klaidą (tarkim, už kandidatus į merus, kurie nebuvo keliami, arba už kandidatų sąrašuose nesančius asmenis).

Tikimasi, kad rinkimų užstatai bus sugrąžinti tiems, kurie juos sumokėjo, maždaug per tris savaites.

VRK duomenimis, politinės partijos šiems savivaldybių tarybų rinkimams iš valstybės biudžeto gavo beveik 1,488 mln. eurų. Daugiau apie šių rinkimų politinės kampanijos dalyvių pajamas ir išlaidas galite sužinoti spustelėję ČIA.