VRK panaikino dviejų Darbo partijos kandidačių registravimą po rinkimų dienos

2015-04-09

Paaiškėjus, kad buvo perkami rinkėjų balsai, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė išbraukti Laurą Icikevičienę ir Vilmą Venslauskienę iš Jurbarko rajono savivaldybėje iškelto Darbo partijos kandidatų sąrašo.

VRK panaikino dviejų Darbo partijos kandidačių registravimą po rinkimų dienos

Balandžio 14 dieną, pirmajame naujai išrinktos minėtos savivaldybės tarybos posėdyje, V. Venslauskienė turėjo duoti priesaiką. Ši kandidatė, Darbo partijos (DP) sąraše įrašyta ketvirtuoju numeriu, rinkėjų valia buvo pakelta į trečiąją poziciją. VRK panaikinus mandatą, jis turėjo atitekti bendrapartietei L. Icikevičienei, kurią rinkėjai buvo išreitingavę iš devintosios vietos į penktąją. DP Jurbarko rajono taryboje iš 25 mandatų gavo keturis.

Vakar posėdžiavusios VRK priimtu sprendimu konstatuota, kad vykdant rinkimus į savivaldybės tarybą, Jurbarko rajono savivaldybėje buvo padaryti šiurkštūs Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimai – pažeistas draudimas pirkti rinkėjų balsus. Balsai buvo perkami DP kandidačių L. Icikevičienės ir V. Venslauskienės naudai. VRK pripažino negaliojančiais už pirmąją kandidatę paduotus 400 rinkimų reitingo balsus ir 361 – už antrąją. Nuo balsavimo nusišalinus DP atstovaujančiam VRK nariui, sprendimas buvo priimtas vienbalsiai.

Jurbarko rajono policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl rinkėjų papirkinėjimo. Pareigūnų surinkti duomenys kelia abejonių, ar minėtos savivaldybės taryba išrinkta ir sudaryta legitimiai. Su šio tyrimo medžiaga susipažinę VRK nariai Julius Jasaitis ir Elena Masnevaitė teigė, kad per išankstinį balsavimą vežami asocialūs asmenys turėjo lapelius, kuriuose buvo nurodyta balsuoti už DP ir reitinguoti ketvirtuoju ir devintuoju numeriais į sąrašą įrašytas kandidates. Užrašytais liudytojų parodymais, rinkėjams už „teisingą" pasirinkimą atsilyginta dviem eurais arba bokalu alaus.

Į VRK posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas ir klausimas dėl Viliaus Jasiūno, išrinkto į Utenos rajono savivaldybės tarybą ir balandžio 7 dieną pirmajame posėdyje jau davusio priesaiką. Paaiškėjus, kad buvo perkami rinkėjų balsai, V. Jasiūną, į vietos valdžią išrinktą Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąraše, ketinta iš jo išbraukti.

Pareigūnai nustatė dvi moteris, kurios rinkėjams siūlė piniginį atlygį, kad šie balsuotų už LVŽS ir jos kandidatą V. Jasiūną. Kadangi jos savo kaltę prisipažino, Panevėžio apygardos teismas šią baudžiamąją bylą užbaigė teismo baudžiamuoju įsakymu, kaltinamosioms skirdamas 380 ir 570 eurų baudas.

VRK posėdyje dalyvavęs V. Jasiūnas teigė apie rinkėjų papirkimą jo naudai nieko nežinojęs ir niekaip nėra su tuo susijęs. Atliekamo ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad buvo nupirkti trijų rinkėjų balsai. Partijos kandidatų sąraše buvęs trečiuoju numeriu, po rinkėjų reitingavimo savo padėties nepagerino. V. Jasiūnui prakalbus apie tai, kad galėjęs tapti moters keršto auka, šio klausimo sprendimas buvo atidėtas.