Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai stebėjo parlamento rinkimus Norvegijoje

2017-09-19

Š. m. rugsėjo 11 dieną Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariai Donatas Laurinavičius ir Valdemar Urban stebėjo parlamento (Storting) rinkimus Norvegijoje.

Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai stebėjo parlamento rinkimus Norvegijoje

Norvegijos valdymo forma yra Konstitucinė monarchija su parlamentiniu valdymu. Norvegijos parlamentas vadinamas Stortingu, kuris turi 169 narius. Norvegija nėra Europos Sąjungos (ES) narė, tačiau yra Europos ekonominės erdvės (EEE) narė. Šalyje gyvena 5 258 317 gyventojų. Visi asmenys, kuriems rinkimų metais sukanka 18 metų  ir kurie turi Norvegijos pilietybę, turi balsavimo į Stortingą teisę. Rinkimai į Stortingą vyksta kas ketveri metai.

Pagal Norvegijos rinkimų įstatymą Norvegijos parlamentas turi 169 mandatus. 150 mandatų yra paskirstomi 19 apygardų, kurios geografiškai sutampa su apskritimis. Apygardai tenkantį mandatų skaičių apsprendžia palyginamasis indeksas, kuris yra lygus gyventojų skaičiaus apygardoje ir apygardos geografinio ploto kvadratiniais kilometrais, padauginto iš 1.8, sumai. Rinkimuose gauti balsai apygardoms paskirstomi pagal modifikuotą Saint-Laguë skaičiavimo formulę. Iš likusiųjų 19 mandatų po vieną gauna kiekviena apygarda, tačiau į jį gali pretenduoti tik partija, rinkimuose peržengusi 4 % rinkimų slenkstį.

Rinkimus Norvegijoje be VRK atstovų taip pat stebėjo rinkimų organizatoriai iš Argentinos, Didžiosios Britanijos, Juodkalnijos, Kolumbijos, Makedonijos, Nigerijos, Pietų Korėjos, Rusijos, Serbijos ir Ukrainos. Norvegijos nacionalinis rinkimų komitetas rinkimų stebėtojams surengė seminarą, kurio metu detaliai pristatė Parlamento rinkimų procesą Norvegijoje. Vėliau vyko diskusija, kurios metu svečiai galėjo užduoti klausimus ir gilintis į Norvegijos rinkimų procedūrų ypatumus. Rinkimų dieną stebėtojai vyko į rinkimų apylinkes stebėti balsavimo ir iš praktinės pusės pamatyti bei įvertinti rinkimų procesą šalyje. 

VRK nariai Donatas Laurinavičius ir Valdemar Urban atkreipė dėmesį, jog Norvegija pasižymi aukštu rinkėjų aktyvumu. Parlamento rinkimuose balsavo 77,6 % rinkėjų. VRK atstovų teigimu Norvegija sėkmingai įgyvendino kompleksines priemones, kurios efektyviai skatina rinkėjų aktyvumą ir sudaro ypač palankias ir prieinamas balsavimo sąlygas rinkėjams. Norvegijos rinkimų organizatoriai pasidalijo gerąja patirtimi, kaip padidinti rinkėjų aktyvumą Lietuvoje. 

Rinkimų rezultatai ir palyginimas su ankstesniais Parlamento rinkimais 

Partijos pavadinimas

2017 m. rugsėjo 11 d.

2013 m. rugsėjo 9 d.

Gauta balsų, proc.

Gauta mandatų

Gauta balsų, proc.

Gauta mandatų

Darbo partija (Labour party; Det Norske arbeiderparti)

27,4

49

30,8

55

Konservatorių partija (Conservative party; Hoyre)

25,01

45

26,8

48

Pažangos partija (Progress party; Fremskrittspartiet)

15,3

27

16,3

29

Centro partija (Centre party; Senterparti)

10,3

19

5,5

10

Socialistų kairioji partija (Socialist Left party; SosialistiskVenstreparti)

6,0

11

4,1

7

Centro partija (Centre party; Senterparti)

4,3

8

5,5

10

Krikščionių demokratų partija (Christian democratic party; Kristelig Folkeparti)

4,2

8

5,6

10

Žaliųjų partija (Green party; Miljøpartiet De Grønne)

3,2

1

2,8

1

Marksistinė Raudonųjų partija

2,4

1

1,1

0

Rinkėjų aktyvumas

77,6 %

78,3 %

 

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982,
El. p.: komunikacija@vrk.lt