VRK narės stebės vietos savivaldos rinkimus Ukrainoje

2015-10-23

Ukrainos centrinės rinkimų komisijos (CRK) kvietimu, stebėti savivaldos rinkimų išvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narės Svetlana Misevičienė ir Živilė Verbylaitė.

VRK narės stebės vietos savivaldos rinkimus Ukrainoje

Savivaldybių ir regionų radas (tarybas) ir merus ukrainiečiai visoje laisvoje šalies teritorijoje rinks šį sekmadienį, spalio 25-ąją.

Dėl suprantamų priežasčių, išvengiant realios grėsmės rinkėjų, kandidatų bei rinkimų komisijų sveikatai ir gyvybei, savivaldos rinkimai nebus organizuojami Rusijos okupuotame Kryme, prorusiškų karinių formuočių užimtose Donecko ir Luhansko sričių dalyse, taip pat kai kuriuose netoli fronto linijos esančiuose miestuose. Rinkimai minėtose srityse numatyti kitų metų vasarį ir balandį.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad rinkimuose dalyvauti žada tik apie pusė rinkėjų. Gyventojai nepatenkinti kylančiomis maisto komunalinių paslaugų kainomis.

Politologai prognozuoja, kad daugiausia balsų vietos radose (tarybose) ir merų postų iškovos septynios partijos – prezidento Piotro Porošenkos blokas, partija „Savigalba", Opozicijos blokas, Radikalioji partija, Tėvynės partija, Ukrainos patriotų sąjunga ir Laisvės partija.

Ukrainos CRK šiems rinkimams yra užregistravusi daugiau kaip 1,5 tūkst. užsienio stebėtojų. Rinkimus stebės apie pora tūkstančių vietinių ir užsienio stebėtojų. Tarp jų yra ir Seimo narys Mantas Adomėnas (TS-LKD), kartu su Niujorko valstijos įstatymų leidėju Bill Nojay vadovausiantis tarptautinei rinkimų stebėjimo misijai, kurią organizuoja Atviros demokratijos komitetas (COD). Tai bus didžiausia, po ESBO, tarptautinė stebėjimo misija Ukrainoje, joje dalyvaus 90 savanorių stebėtojų iš 17 šalių.

Šiems rinkimams finansuoti Ukrainos CRK šalies vyriausybės yra prašiusi skirti 1,2 mlrd. grivinų (apie 100 mln. JAV dolerių).

Daugiau kaip 350 tūkst. kandidatų, atstovaujančių 132 politines partijas arba nepriklausomi kandidatai pretenduoja į beveik 168,5 tūkst. miestų ir miestelių merų bei įvairaus lygio (miestų, miestelių, miestų rajonų, rajonų bei sričių) radų deputatų vietas. Kandidatui nebūtina gyventi toje vietovėje, į kurios radą ar merus jis balotiruojasi.

Savivaldos rinkimuose gali dalyvauti politinės partijos, įsteigtos ne vėliau kaip prieš 365 dienas iki rinkimų arba kurių pavadinimai buvo pakeisti ne vėliau kaip iki jų likus 180 dienų. Šiemet liepos 14 d. Ukrainos parlamentas priėmė naują vietos savivaldos rinkimų įstatymą. Dabar siekiančioms patekti į radas partijoms reikės surinkti ne 3 proc., o 5 proc. rinkėjų balsų. Šiuo įstatymu taip pat buvo nustatyti trys vietos savivaldos rinkimų sistemos.

Mažiausių radų nariai renkami tiesiogiai pagal mažoritarinę sistemą. Pagal ją taip pat renkami daugiau kaip 90 tūkst. gyventojų turinčių miestų merai. Tuo tarpu regionų, sričių, miestų ir miestų rajonų rados renkamos daugiamandatėse rinkimų apygardose, kuriose partijos kelia savo kandidatų sąrašus. Jeigu minėto dydžio miesto meras neišrenkamas išsyk (nesurenka 50 proc. +1 rinkėjų balsų), antrasis rinkimų ratas rengiamas ne vėliau kaip lapkričio 15 d.

Mažiausių vietovių, kuriose gyvena daugiau kaip 500 rinkėjų, radose nustatytas 10 deputatų vietos. Daugiausia jų, 80, – regionuose, turinčiuose daugiau kaip 1,5 mln. rinkėjų.

Skaičiai žemėlapyje rodo radų deputatų skaičių, juoda spalva - okupuotas sritis, kuriopse rinkimai nerengiami.