VRK kitą savaitę grąžins rinkimų užstatus, bet ne visiems

2015-10-09

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį priėmė sprendimus dėl rinkimų užstatų, kurie buvo sumokėti birželio 7 d. naujuose rinkimuose į Seimą Varėnos–Eišiškių apygardoje, pakartotiniuose birželio 7 d. Trakų rajono bei birželio 21 d. Šilutės rajono savivaldybių tarybų rinkimuose, grąžinimo.

VRK kitą savaitę grąžins rinkimų užstatus, bet ne visiems

Iš minėtuose rinkimuose sumokėtų kone 77 tūkst. eurų rinkimų užstatų beveik dešimtadalis nebus grąžinti juos sumokėjusiems asmenims, partijoms bei visuomeniniam rinkimų komitetui – apie 7,5 tūkst. eurų papildys valstybės biudžetą.

Apie 5,7 tūkst. eurų atgaus kandidatus kėlusios septynios politinės partijos ir savarankiškai naujo Seimo nario rinkimuose vienmandatėje Varėnos–Eišiškių apygardoje dalyvavusi Gitana Markovičienė – po 714 eurų kiekviena.

Pakartotiniuose savivaldybių tarybų rinkimuose Trakų ir Šilutės rajonuose kandidatų sąrašus kėlusioms dešimčiai partijų bei visuomeniniam rinkimų komitetui ar rinkimų užstatą sumokėjusiam asmeniui bus grąžinta beveik 11 tūkst. eurų (po 682 eurus už kandidatą).

Kone 52 tūkst. eurų grįš asmenims, neišrinktiems į tarybas, bet dėl einamų su tarybos nario mandatu nesuderinamas pareigas sumokėjusiems dvigubo dydžio (apie 1 364 eurus) rinkimų užstatą.

Dar apie 750 eurų bus grąžinta dviem partijoms, Lenkų rinkimų akcijai (LLRA) ir Rusų aljansui (RA), už iškeltų kandidatų sąrašų sujungimą bei rinkimui komitetui „Už žmonių valdžią", sumokėjusiam užstatą už naujo kandidato įrašymą į jų sąrašą.

Tačiau po 682 eurus praras rinkimų komitetas „Šilutės garažai", nesurinkęs reikiamo palaikančių rinkėjų parašų skaičiaus, ir dvi partijos – Žaliųjų bei „Tvarka ir teisingumas", kurių kandidatų sąrašai nesurinko 3 proc. Trakų savivaldybės rinkėjų balsų.

Kęstutis Vilkauskas, Jadvyga Dzencevičienė (abu – Socialdemokratų partijos kandidatai), Dangutė Mikutienė (Darbo partija) ir Jonas Kietavičius (Liberalų sąjūdis), ėję su tarybos nario mandatu nesuderinamas pareigas ir iki pirmojo naujosios tarybos posėdžio atsisakę mandato, neatgaus savo sumokėtų dvigubo dydžio rinkimų užstatų. Trakų, Aukštadvario seniūnams ir buvusiam Lentvario seniūnui bei Seimo narei nebus grąžinta po 1 365 eurus.

Iš rinkimų užstatų, kurie buvo sumokėti birželio 7 d. naujuose rinkimuose į Seimą Varėnos–Eišiškių apygardoje, pakartotiniuose birželio 7 d. Trakų rajono bei birželio 21 d. Šilutės rajono savivaldybių tarybų rinkimuose, per 69 tūkst. eurų VRK grąžins, o apie 7,5 tūkst. eurų – perves į valstybės biudžetą.

Grąžintini rinkimų užstatai juos sumokėjusiems asmenims turėtų būti pervesti jau kitą savaitę.

Rugpjūčio pradžioje VRK didžiąją dalį (apie 80 proc.) rinkimų užstatų, kurių bendra suma – per 969 tūkst. eurų, grąžino juos sumokėjusioms partijoms, rinkimų komitetams ar patiems išsikėlusiems kandidatams, dalyvavusiems 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimuose. Apie 247 tūkst. eurų buvo negrąžinti ir pervesti į valstybės biudžetą. Detaliau apie tai galima pasiskaityti ČIA.

Rinkimų užstatas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme. Jeigu keliamame kandidatų sąraše yra tokių, kurie eina pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, už kiekvieną tokį kandidatą mokamas dvigubas, dviejų VMDU (vidutinių mėnesinių darbo užmokesčio) dydžio, t. y. apie 1 364 eurai. Įstatymas numato keletą sąlygų, kurių nesilaikantiems sumokėtas rinkimų užstatas negrąžinamas, o atitenka valstybei. Rinkimų užstatą moka ir Seimo rinkimuose dalyvaujantys kandidatai.