VRK atstovės stebėjo vietos savivaldos rinkimus Kroatijoje

2017-05-23

Kroatijos centrinės rinkimų komisijos kvietimu, š.m. gegužes 21 dieną, Vyriausiosios rinkimų komisijos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė ir Rinkimų organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Bružaitė stebėjo savivaldybių tarybų ir jų vadovų (merų, prefektų, jų pavaduotojų ir kt.) rinkimus.

VRK atstovės stebėjo vietos savivaldos rinkimus Kroatijoje

VRK atstovės rinkimus stebėjo Zagrebe ir Samobore.

Kroatijoje yra 127 miestai ir 428 savivaldybės. Sekmadienį buvo renkama daugiau kaip 570 tarybų (sričių, miestų ir savivaldybių) bei jų vadovų. Iš viso renkama į 9 500 pozicijas.  Rinkimuose buvo iškelta virš 45 000 kandidatų. Kroatijoje yra 6 600 rinkimų apylinkių. Buvo balsuojama tik rinkimų apylinkėse, balsavimas iš anksto neorganizuojamas. Rinkimų apylinkės darbą pradėjo 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku ir dirbo 12 valandų.

Vietos savivaldos rinkimuose, iš 3,7 mln. Kroatijoje turinčių balsuoti teisę rinkėjų, dalyvavo beveik 47 proc. Iki pirmadienio vakaro (17 val. 30 min.) rezultatai gauti iš 99,95 proc. apylinkių. Daugelyje miestų (įskaitant didžiuosius miestus) ir  savivaldybių po 2 savaičių rengiamas antras mero  rinkimų turas.

2014-aisiais beveik metus VRK kartu su STT bei Centrine projektų valdymo agentūra vykdė Europos Sąjungos Dvynių projektą „Politinės veiklos ir rinkimų kampanijų finansavimo priežiūros sistemos stiprinimas Kroatijoje"

Kroatija pripažino Lietuvą de jure 1991 m. rugpjūčio 3 d., o diplomatinius santykius valstybės užmezgė 1992 m. kovo 18 d.

2013 m. liepos 1 d. – pirmąją Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai dieną – Kroatija tapo 28-ąją Europos Sąjungos šalimi nare.

Didžioji gyventojų dalis (apie 90 proc.) – kroatai. Serbai sudaro 4,4 proc., bosniai, vengrai, slovėnai, čekai, albanai ir romai (čigonai) – 5,2 proc. Daugiau kaip 96 proc. šalies gyventojų kalba kroatų kalba, turinčia valstybinės kalbos statusą ne tiktai Kroatijoje, bet ir Bosnijoje ir Hercegovinoje. (Tai pietų slavų kalba, nedaug kuo besiskiriančia nuo serbų kalbos, pagrindinis skirtumas – naudojami lotyniški rašmenys, o ne kirilica.)

Alinančiame kare su Jugoslavijoje dominavusia Serbija iškovota ir apginta nepriklausomybė ir stojimo į ES sąlygos lėmė savivaldos įstatymų Kroatijoje ypatumus. Tautinės mažumos savivaldybių tarybose turi įstatymu garantuotas kvotas, o jiems atstovaujančius tarybos narius renka atitinkamos tautybės rinkėjai.

Keletą įamžintų akimirkų iš Kroatijos savivaldybių tarybų rinkimų galite  peržiūrėti paspaudę ant žemiau esančios nuotraukos. 

2017 05 21