Tyrimo „Demokratijos indeksas 2016" duomenimis Lietuvoje geriausiai vertinami pilietinės laisvės bei rinkimų proceso ir pliuralizmo kriterijai

2017-01-27

Įtakingo britų verslo leidinio „The Economist" tyrimų ir konsultacijų padalinys „Economist Intelligence Unit" kasmet atlieka tyrimą ir skelbia demokratijos indeksą, pagal kurį pasaulio valstybės vertinamos penkiais kriterijais: pilietinės laisvės, rinkimų procesas ir pliuralizmas, politinis dalyvavimas, valdžios funkcionavimas, politinė kultūra.

Tyrimo „Demokratijos indeksas 2016

Šalys vertinamos balais ir priskiriamos vienai iš keturių kategorijų: „visiškos demokratijos", „demokratijos su trūkumais", „hibridinio režimo", „autoritarinio režimo".

Lietuva šiais metais, kaip ir praėjusiais, nors bendras jos balas lyginant su 2015 metais šiek tiek nukrito – nuo 7,54 iki 7,47, užima 38 vietą iš 167. Mūsų šalis yra priskiriama „demokratijos su trūkumais" kategorijai. „Demokratija su trūkumais" kategorijai priskiriamos šalys, turinčios laisvus ir sąžiningus rinkimus, kuriose gerbiamos pagrindinės pilietinės laisvės, bet esama didelių trūkumų sprendžiant demokratijos problemas, tokias kaip neišvystyta politinė kultūra, mažas politinis dalyvavimas. Šiai kategorijai priskiriamos ir kitos Europoje pirmaujančios šalys tokios kaip Prancūzija ir Italija. Pirmą kartą tyrimų istorijoje šiai kategorijai priskiriamos Jungtinės Amerikos Valstijos. Per visą demokratijos indekso tyrimų istoriją ši šalis patekdavo į aukščiausią kategoriją – „visiškos demokratijos", tačiau 2016 metais jos indeksas smuko. Remiantis „Economist Intelligence Unit" tyrimu, bendras JAV balas sumažėjo dėl mažėjančio visuomenės pasitikėjimo valdžia, pilietinių laisvių apribojimų ir prasto dalyvavimo rinkimuose.

Geriausiai Lietuvoje buvo įvertintos pilietinės laisvės (9,71 balo) bei rinkimų proceso ir pliuralizmo (9,58 balo) sritys. Prasčiausio įvertinimo mūsų šalyje sulaukė valdžios funkcionavimas (5,71 balo), politinis dalyvavimas (6,11 balo) ir politinė kultūra (6,25 balo). Valdžios funkcionavimo kriterijus, lyginant su 2015 metų vertinimu sumažėjo 0,36 balo. Kitų kriterijų įvertinimas nekito. Kaimyninės šalys Estija „Demokratijos indeksas 2016" reitinge yra 29-oje vietoje, Latvija – 41-oje, Lenkija – 52-oje.

Rytų Europos šalių reitinge Lietuva užima ketvirtą vietą nusileisdama Estijai, Čekijai ir Slovėnijai.

Iš viso beveik pusės (81 šalies, arba 48.5%) iš 167 valstybių visame pasaulyje rezultatai nuo 2006 iki 2016 m. yra smukę žemyn. Lietuvos reitingas nors ir nežymiai, bet didėja. Galime džiaugtis, kad mūsų šalis rinkimų proceso ir pliuralizmo srityje vertinama vienodu balu (9,58) su kaimynėmis Latvija ir Estija, bei šalimis, kurios tyrimo „Demokratijos indeksas 2016" reitinge pateko į pirmąjį dešimtuką – Švedija, Danija, Kanada, Airija, Šveicarija ir Australija. Aukščiausiu balu (10) rinkimų organizavimo ir pliuralizmo srityje įvertintos šešios šalys: Norvegija, Islandija, Naujoji Zelandija, Suomija, Liuksemburgas ir Urugvajus.

Išsamiau su tyrimo rezultatais anglų kalba galite susipažinti ČIA

 

Vyriausiosios rinkimų komisijos informacija.