Telšių rajono taryba – dar nepilnos sudėties

2015-11-26

Ketvirtadienį surengtame posėdyje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 2015 m. lapkričio 8 d. naujų Telšių rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimų galutinius rezultatus.

Telšių rajono taryba – dar nepilnos sudėties

Pasak VRK pirmininko Zenono Vaigausko, mero rinkimai Telšiuose vyko labai ramiai. Pora pranešimų apie galbūt užfiksuotus rinkimų pažeidimus tyrę policijos pareigūnai jų nepasitvirtino. Nei „Baltųjų pirštinių" atstovai, nei partijų stebėtojai iš esmės priekaištų ar pastabų neturėjo. VRK narė Živilė Verbylaitė posėdyje sakė, jog skundų nėra gavusi nei VRK, nei savivaldybės rinkimų komisija, todėl nėra jokių kliūčių tvirtinti galutinius mero rinkimų rezultatus. Tai VRK ir padarė vienbalsiai.

Telšių rajono mero rinkimuose iš 38 720 rinkėjų dalyvavo 12 033 (31,08 proc.). 206 biuleteniai (1,71 proc.) pripažinti negaliojančiais.

Naujuoju meru išrinktas Darbo partijos (DP) kandidatas Petras Kuizinas, per 2015 kovo 1 d. savivaldos rinkimus patekęs į tarybą, joje tapęs mero pavaduotoju, o liepos viduryje, staiga mirus merui Vytautui Kleivai, – ir laikinuoju meru. P. Kuizinas surinko 5 975 telšiškių balsus (50,52 proc. nuo galiojančių biuletenių, 49,66 proc. – nuo dalyvavusių rinkėjų).

Pralaimėjimą jam turėjo pripažinti Socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas Saulius Urbonas, pavasarį išrinktas į tarybą, tačiau atsisakęs laimėto mandato, o ne administracijos direktoriaus pareigų. S. Urbonas gavo 5 852 rinkėjų balsus (atitinkamai – 49,48 ir 48,63 proc.).

VRK patenkino tarybos nario, išrinkto pagal DP kandidatų sąrašą, P. Kuizino pareiškimą atsistatydinti ir pripažinti jo įgaliojimus nutrūkusius prieš terminą. Tačiau šis sprendimas įsigalios tiktai tą dieną, kai Telšių rajono savivaldybės taryba susirinks į pirmąjį po mero rinkimų galutinių rezultatų patvirtinimo savo posėdį. Jame turėtų paaiškėti, kas iš DP sąrašo, per savivaldos rinkimus negavęs mandato, taps tarybos nariu vietoj meru išrinkto P. Kuizino. Pirmasis porinkiminėje eilėje – administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Anglickas. Taryba svarstys, atleisti jį ar ne iš minėtų pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis. K. Anglickui likus savo poste, mandatas galėtų atitekti Virginijai Vitkauskienei.

Telšių rajono savivaldybės taryboje yra 27 nariai, įskaitant merą. 2015 m. kovo 1 d. savivaldos rinkimuose LSDP kandidatai iškovojo dešimt mandatų, DP atstovams atiteko penki, partijos „Tvarka ir teisingumas" – keturi, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – trys, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Liberalų sąjūdžio – po du, rinkimų komiteto „A. Bacevičiaus pilietinis sąrašas" – vienas mandatas. Išrinkus naują merą, LSDP taryboje turės devynias, DP – šešias vietas.

VRK sprendimu, nuo šios dienos prieš terminą nutrūko tarybos narių Kęstučio Grainio (Molėtų r. savivaldybė) ir Astos Jasiūnienės (Pakruojo r. savivaldybė) įgaliojimai. Šiuos savo noru pasitraukusius vietos politikus minėtų savivaldybių tarybose pakeis atitinkamai Linas Šmigelskas iš TS-LKD sąrašo ir Robertas Ašmanavičius, atstovaujantis LSDP.

Nutraukti dar vienos savivaldybės, Kalvarijos, tarybos nario įgaliojimai, tačiau visai kitu pagrindu. Įsiteisėjus Apeliacinio teismo 2015 m. lapkričio 15 d. apkaltinamajam nuosprendžiui, minėtosios savivaldybės tarybos narys, išrinktas pagal LSDP sąrašą, Tomas Minsevičius buvo pripažintas kaltu dėl rinkėjų papirkimo (BK 172 str. 1 d.). Nuo šiandien Kalvarijos taryboje jį pakeis Laimutė Misiukevičienė.

Tačiau su tokiu VRK sprendimu kategoriškai nesutiko posėdyje dalyvavęs T. Minsevičiaus advokatas Aleksandras Jokūbauskas. Advokato aiškinimas, kad jo klientas bausmę už įvykdytą nusikaltimą atlikęs dar 2010 metais, todėl VRK neva neturinti pagrindo naikinti T. Minsevičiaus, kaip tarybos nario, įgaliojimų, pritarimo nesulaukė. Piktnaudžiavimas pasisakymui skirto laiko limitu ir mėginimas įtraukti į nevaisingą diskusiją advokatui nepadėjo: nuo balsavimo nusišalinus LSDP atstovaujančiai narei, VRK sprendimą priėmė didžiąja balsų dauguma. Labai tikėtina, kad šį sprendimą advokatas, buvęs Palangos savivaldybės tarybos narys A. Jokūbauskas apskųs Vyriausiajam administraciniam teismui.

Kitu sprendimu Jonui Novogreckiui buvo pripažinta vieta porinkiminiame Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nario mandato negavusių kandidatų, iškeltų TS-LKD, sąraše, nes išnyko aplinkybės, dėl kurių tarybos nario įgaliojimai buvo pripažinti nutrūkę prieš terminą.

Daug laiko VRK posėdyje buvo skirta rengiamai Seimo rinkimų apygardų ribų keitimo koncepcijai. Jau septintąjį jo projektą posėdžio dalyviams pristatė pats autorius dr. Rolandas Tučas. Nutarta projektą tuojau pat paskelbti, o pastabų ir pasiūlymų laukti iki gruodžio 14 d.