Teisinės neliečiamybės neteko šeši kandidatai į Trakų rajono savivaldybę

2015-03-06

Kovo 6 dieną vykusiame posėdyje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prašymą ir davė sutikimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn šešis savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavusius kandidatus. Du iš jų jau iškovojo mandatus. Visus kandidatus iškėlė Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai).

Teisinės neliečiamybės neteko šeši kandidatai į Trakų rajono savivaldybę

Andrej Prokofjev sąraše buvo įrašytas pirmuoju numeriu, Zofija Abeciūnienė – antruoju, Inesa Kurpiuvienė – ketvirtuoju, Artūras Lebed – septintuoju, Vidmantas Gaidukas – dešimtuoju, Michail Černiavskij – 42-uoju.

Pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, kandidatai į tarybos narius turi teisinę neliečiamybę. Savo statuso bei įstatymo garantuojamo imuniteto netenka tiktai po to, kai VRK patvirtina galutinius rinkimų rezultatus.

Pasak VRK posėdyje kalbėjusio prokuroro, visi šie asmenys įtariami trukdę rinkėjams pasinaudoti Konstitucijos garantuojama rinkimų teise (BK 172 str. 1 d.). Kandidatų namuose, automobiliuose atlikus kratas, aptikta įvairių įkalčių – išankstinio balsavimo kvitų, ranka surašytų rinkėjų sąrašų, kitų pareigūnus sudominusių daiktų. Be to, M. Černevskio namuose rastas šaunamasis ginklas, Z. Abeciūnienės – pistoletas su šoviniais, A. Lebedžio – kaip įtariama, parakas ir galbūt suklastotos eurų bei litų kupiūros. Dėl pastarųjų rastų daiktų ikiteisminis tyrimas gali būti išskirtas į atskirą.

Kriminalinės žvalgybos pareigūnų užfiksuoti telefoniniai pokalbiai bei trumposios žinutės rodo, kad minėti kandidatai į savivaldybės tarybos narius iš anksto tarėsi dėl rinkėjų vežimo balsuoti organizavimo, atsilyginimo jiems už atitinkamą „apsisprendimą".

VRK posėdyje dalyvavusi vienintelė iš įtariamųjų šešeto, Inesa Kurpiuvienė, prieštaravo, kad jai būtų panaikinta teisinė neliečiamybė.

Už trukdymą pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Prokuratūros prašymą VRK komisija patenkino, visiems nariams balsavus „už". Leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn A. Prokofjevą, Z. Abeciūnienę, I. Kurpiuvienė, A. Lebedį, V. Gaiduką ir M. Černiavskį, suvaržant jų laisvę.

Pastarosiomis dienomis tai jau trečias kartas, kai VRK nagrinėja prokurorų prašymą leisti kandidatus patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Kovos 4 d. panaikinta šiauliečio V. Damulevičiaus, vasario 27 d. – prieniškio M. Makštučio teisinė neliečiamybė. Pirmojo kandidato baudžiamoji byla dėl tarnybos pareigų neatlikimo (BK 229 str.) jau nagrinėjama apygardos teisme, antrajam – pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise.

Kovo 6 d. VRK nusprendė perduoti policijai pažeistus išankstinio balsavimo vokus, gautus iš Trakų rajono savivaldybės. Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 173 str. 1 d. (dėl rinkimų dokumento suklastojimo arba jo panaudojimo).

Artimiausiame savo posėdyje VRK priims sprendimą dėl savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatų Trakų rajono savivaldybėje.