Stebės prezidento rinkimus Uzbekistane

2015-03-27

Uzbekistano centrinės rinkimų komisijos kvietimu, stebėti šioje Vidurinės Azijos valstybėje kovo 29 dieną vyksiančių prezidento rinkimų išvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Stebės prezidento rinkimus Uzbekistane

Lietuvos Respublikos Seimo valdyba į Taškentą komandiravo Tarpparlamentinių ryšių su Uzbekistano Respublika grupės pirmininką Valerijų Simuliką.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), rezervuotai vertinanti demokratijos procesus šioje šalyje, stebėti prezidento rinkimų yra nusiuntusi ribotą misiją, kuriai vadovauja buvusi Italijos parlamento narė, viena iš Žmogaus teisių komiteto šios šalies Senate steigėjų, žurnalistė Tana de Zulueta.

Dabartinis Uzbekistano prezidentas 77 metų Islamas Karimovas šalį valdo nuo 1990-ųjų kovo. 1991 m. gruodžio 29 d. laimėjo pirmuosius nepriklausomybę paskelbusios valstybės prezidento rinkimus, surinkęs 86 proc. rinkėjų balsų. Rinkimai buvo paskelbti nesąžiningais dėl valstybės propagandos ir suklastoto balsų skaičiaus. Šalies vadovu I. Karimovas buvo perrinktas 1997, 2002 ir 2007 metais. Anksčiau prezidento kadencija trukdavo penkerius metus, bet pakeitus šalies Konstituciją, ji buvo pratęsta iki septynerių metų.

Formaliai Uzbekistano vykdomoji valdžia yra vyriausybė, tačiau de facto ji sutelkta prezidento rankose. Įstatymų leidžiamoji valdžia yra dviejų rūmų parlamentas (Olij Madžlis), sudarytas iš aukštesniųjų rūmų Senato (100 narių) ir žemesniųjų – Įstatymų rūmų (150 narių). Abeji rūmai renkami penkerių metų kadencijai. Ministrų kabinetą skiria prezidentas su parlamento palaikymu.

Dar neseniai Uzbekistano nustatytas rinkėjų amžiaus cenzas (25 metai) buvo didžiausias pasaulyje, tačiau šiuo metu jis sumažintas iki 18 metų.

Subyrėjus Sovietų Sąjungai, nepriklausomybę Uzbekistanas paskelbė 1991 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos nepriklausomybę Uzbekistanas pripažino 1991 m. rugsėjo 30 d., Lietuva Uzbekistano – 1991 m. gruodžio 20 d. Diplomatinius tarpusavio santykius šalys užmezgė 1992 m. rugpjūčio 5 d. Lietuviai dėl vizų į šią šalį turi kreiptis į Uzbekistano Respublikos ambasadą Rygoje, uzbekai – į Lietuvos Respublikos ambasadą Maskvoje.

Pagal gyventojų skaičių (apie 28 mln.) Uzbekistanas užima 44-ą vietą pasaulyje – mažesnis už Lenkiją, bet didesnis už Rumuniją, pagal plotą (apie 450 tūkst. kv. km) jam tenka 56-oji vieta – mažesnė už Švediją, tačiau didesnė už Vokietiją.

Pagrindinės eksporto prekės – dujos ir nafta, medvilnė, auksas, mineralinės trąšos, metalai, tekstilė. Apie ketvirtadalis gyventojų yra žemiau skurdo ribos.

Pagal demokratijos indeksą (1,74) ši valstybė yra 164-oje vietoje pasaulyje, pagal korupcijos lygio (1,6) – 172-oje, pagal spaudos laisvės (92) – 189-oje, pagal verslo vystymosi sąlygas – 150-oje vietoje.

Uzbekistano parlamentas. Nuotrauka iš wikipedia. org