Stebės parlamento rinkimus Lenkijoje

2015-10-22

Lenkijos nacionalinės rinkimų komisijos kvietimu, stebėti šios šalies parlamento rinkimų į Varšuvą išvyksta Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir VRK narys Valdemar Urban.

Stebės parlamento rinkimus Lenkijoje

Parlamento rinkimai Lenkijoje vyks šį sekmadienį, spalio 25-ąją. Bus renkami Senato (aukštesniųjų rūmų) ir Seimo (Sejm, žemesniųjų rūmų) nariai – atitinkamai 100 ir 460.

Visi parlamentarai renkami ketverių metų kadencijai, tiktai senatoriai – rengiant rinkimus vaivadijose (šalis suskirstyta į 16 jų), Seimo nariai – visuotiniu balsavimu visoje šalyje, pagal proporcinę rinkimų sistemą. Mandatų siekiančioms partijoms per rinkimus reikia gauti 5 proc., jų koalicijoms – 8 proc. rinkėjų balsų. Siekiantys tapti kandidatais ir būti įrašytais į balsavimo biuletenius tenka surinkti juos remiančių rinkėjų parašų: pretenduojantiems į Senatą – 2 tūkst., į Seimą – 5 tūkst.

Dabartiniame Lenkijos Seime daugumą, 207 mandatus, turi valdančioji Pilietinės platformos (PO) partija, bendradarbiaujanti su koalicijos partnere Lenkijos liaudies partija (PSL, 28 mandatai). Teisės ir teisingumo partija (PiS) Seime užima 157 vietas, visos kitos partijos kartu – 68.

PO – Donaldo Tusko su bendraminčiais 2001 m. įkurta centro dešinioji partija. Tais pačiais metais broliai Kačinskiai (Kaczyński) įsteigė dešiniąją euroskeptikų partiją PiS, vėliau sustiprinusią centro dešinįjį sparną. Artimai politinei stovyklai atstovauja ir seniausiai iš valdančiųjų partijų, 1990 metais, įkurta, transformacijas ir kryptis (nuo kairės iki centro dešinės) ne kartą keitusi PSL.

Paskutiniais Rinkos ir socialinių tyrimų instituto IBRiS viešosios nuomonės apklausos duomenimis, kurie buvo paskelbti šiandien, rodo, kad PO palankiai vertina 24,4 proc. rinkėjų, PiS – 35,3 proc., PSL – 4,7 proc. Už ZL (kairiųjų partijų aljansas 2015 m. rinkimams) balsuotų 8,1 proc. rinkėjų, už K'15 (pank muzikanto Paweł Kukiz įkurtas populistinis judėjimas) – 6,7 proc., už .N (ekonomisto Ryszard Jerzy Petru radikalaus centro partija „Modern") – 6,2 proc., už KORWiN (politikos apžvalgininko Janusz Korwin-Mikke vadovaujama dešinioji partija) – 4,4 proc., už kairiąją partiją „Razem" – 2,5 proc., už visas kitas – 7,7 proc.

Lenkijos Seimo pastatas (wikipedia.org nuotr.)