Seimo nario pareigų sieks aštuoni kandidatai

2015-04-21

Septynis jų kelia politinės partijos, viena, pretendentė į kandidatus keliasi pati. Kuris iš kandidatų geriausiai atstovaus rinkėjų interesus Seime, vienmandatės Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardos rinkėjams teks apsispręsti po 47 dienų.

Seimo nario pareigų sieks aštuoni kandidatai

Kartu su pakartotiniais savivaldybės tarybos rinkimais Trakų rajone bei mero – Širvintų rajone, birželio 7 d. vyks ir nauji rinkimai į Seimą vienmandatėje Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardoje.

Dalyvauti šiems rinkimams Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo Darbo partiją, Lenkų rinkimų akciją, Lietuvos laisvės sąjungą (liberalus), Liberalų sąjūdį, Socialdemokratų partiją, partiją „Tvarka ir teisingumas" ir Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Tikėtina, kad visų šių partijų iškelti kandidatai varžysis su aštuntąja rinkimų dalyve – pretendente į kandidatus Gitana Markovičiene, kuri išsikėlė pati. Seimo nario Gedimino Jakavonio padėjėja-sekretore dirbanti G. Markovičienė Darbo partijos sąraše 2014 m. dalyvavo rinkimuose į Europos Parlamentą. Pagal Seimo rinkimų įstatymą, pretendentės išsikėlimą parašais turi paremti ne mažiau kaip tūkstantis Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardos rinkėjų. Negalutiniais VRK duomenimis, šioje apygardoje registruota apie 30 tūkst. rinkėjų. Vėliausiai po savaitės, balandžio 28-ąją, pretendentė į kandidatus parašų rinkimo lapus turės grąžinti apygardos rinkimų komisijai.

Sprendimą dėl kandidatų registravimo VRK priims iki gegužės 7 d.

Balsavimas iš anksto šiuose Seimo rinkimuose vyks birželio 3–4 dienomis, balsavimas specialiuose paštuose – birželio 3–5 dienomis, balsavimas namuose – birželio 5–6 dienomis.

Birželio 14 d. VRK paskelbs galutinius pirmojo turo rinkimų rezultatus. Išrinktu bus laikomas kandidatas, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 proc. tos rinkimų apygardos rinkėjų ir jeigu tas kandidatas gaus daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvautų mažiau kaip 40 proc. apygardos rinkėjų, išrinktu būtų laikomas kandidatas, gavęs daugiausia, bet ne mažiau kaip penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.

Jeigu birželio 7 d. Seimo nario nepavyks išrinkti, po dviejų savaičių, birželio 21-ąją, bus rengiamas pakartotinis balsavimas.

Seimo rinkimų vienmandatėje Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardoje prireikė po to, kai 2015 metų savivaldybių tarybų rinkimuose Varėnos rajono meru tapęs Liberalų sąjūdžio atstovas Algis Kašėta nuo balandžio 9 d. atsistatydino iš Seimo nario pareigų. Minėtoje apygardoje parlamentaru jis buvo išrinktas 2012 m. Seimo rinkimuose.

Iš Savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose dalyvavusių Seimo narių 12 pateko į tarybas. Tačiau pirmąkart Lietuvos istorijoje tiesiogiai renkamais merais tapo ir Seimo nario pareigų atsisakė tiktai du – Liberalų sąjūdžio atstovai A. Kašėta Varėnoje ir Remigijus Šimašius Vilniuje.

Negalutiniais duomenimis, vienmandatės Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardos teritorijoje į rinkėjų sąrašus įrašyta per 30 tūkst. rinkėjų. Apygarda suskirstyta į 45 rinkimų apylinkes.

Skirtingai nuo savivaldybių tarybų rinkimų, dalyvauti Seimo rinkimuose ir balsuoti už pasirinktą kandidatą teisę turi tiktai pilnametystės sulaukę Lietuvos Respublikos piliečiai.