Seimo nariai savivaldos rinkimuose

2015-03-04

Iš Seimo narių, dalyvavusių sekmadienį vykusiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, 12 buvo išrinkti į tarybas. Penki iš jų dar turi galimybę tapti ir savivaldybių merais.

Seimo nariai savivaldos rinkimuose

Alytaus rajono savivaldybės tarybos nariu išrinktas Raimundas Markauskas, Kauno miesto – Orinta Leiputė, Klaipėdos miesto – Agnė Bilotaitė ir Irina Rozova, Klaipėdos rajono – Eugenijus Gentvilas, Kretingos rajono – Jolita Vaickienė, Mažeikių rajono – Kęstutis Bartkevičius, Šilalės rajono – Remigijos Žemaitaitis, Varėnos rajono – Algis Kašėta, Vilniaus miesto – Petras Gražulis, Naglis Puteikis ir Remigijus Šimašius.

Penki Seimo nariai dar turi šansų kovo 15 d., per pakartotinį balsavimą, būti išrinkti merais. R. Šimašius surinko 33,96 proc. rinkėjų balsų (dabartinis meras Artūras Zuokas – 18,05 proc.), A. Pitrėnienė Skuodo rajone – 33,69 proc. (jos varžovas – 18,59 proc.), A. Kašėta – 49,80 proc. (dabartinis meras Vidas Mikalauskas – 34,49 proc.).

Už A. Bilotaitę uostamiesčio mero rinkimuose balsavo 11,77 proc. rinkėjų (už dabartinį merą Vytautą Grubliauską – 42,06 proc.), už V. Simuliką – 15,43 proc. Šiaulių miesto rinkėjų (už jo varžovą – 16,65 proc.).

V. Simulikas ir A. Pitrėnienė yra iškelti tiktai kandidatais į tarybos narius-merus, tačiau neįrašyti į visuomeninių rinkimų komitetų keltų kandidatų sąrašą.

Tiktai dėl mero posto savivaldos rinkimuose taip pat dalyvavo dar keletas Seimo narių. Į Kauno miesto merus kandidatavo Vydas Gedvilas, Panevėžio miesto – Petras Narkevičius, Raseinių rajono – Remigijus Ačas, Širvintų rajono – Rita Tamašunienė, Švenčionių rajono – Zbignevas Jedinskij, Vilniaus rajono – Vilija Filipovičienė.

Seimo nario pareigos yra nesuderinamos nei su savivaldybės tarybos nario, nei su tarybos nario-mero pareigomis. Dėl to ne vėliau kaip dešimt dienų iki pirmojo naujai išrinktos tarybos posėdžio į ją patekę Seimo nariai turi apsispręsti, atsisakydami dabartinių pareigų arba iškovoto mandato savivaldybės taryboje.

Kovo 1 d. 60-tyje šalies savivaldybių buvo renkami 1 524 tarybos nariai, įskaitant merus. Pirmąkart Lietuvos istorijoje merai rinkti tiesiogiai, tačiau iš pirmo karto tai pavyko tiktai 19-oje savivaldybių. Likusiose 41-oje mero pavardė paaiškės po kovo 15 d. pakartotinio balsavimo. Rinkėjai nuspręs, kuris iš dviejų kandidatų, prieš dvi savaites savivaldybėje surinkusių daugiausia balsų, labiau vertas mero posto.

Dėl mero posto šiuose savivaldos rinkimuose varžėsi 434 kandidatai. Daugiausia jų buvo iškelta Kauno mieste – net 15. Po 12 kandidatų siekė tapti uostamiesčio ir sostinės merais, po 11 – Panevėžio ir Šiaulių miestų, po 10 – Alytaus, Prienų ir Raseinių rajonų bei Visagino, po 9 – Šilalės, Šilutės ir Zarasų rajonų. Mažiausiai, po 3 kandidatus, varžėsi Birštone ir Rietave. Kitose savivaldybėse dėl mero regalijų kovojo nuo keturių iki aštuonių kandidatų.