Rinkimų metu sklandus VRK informacinės sistemos darbas

2017-10-03

Š. m. rugsėjo 10 d. įvyko nauji Marijampolės savivaldybės tarybos nario – mero rinkimai, o rugsėjo 24 d. – jų pakartotinis balsavimas.

Rinkimų metu sklandus VRK informacinės sistemos darbas

Nuo pat šių rinkimų Marijampolės savivaldybėje paskelbimo, organizuojant rinkimus ir siekiant palengvinti įvairias rinkimų procedūras, įskaitant rinkėjų parašų rinkimą, jų registravimą ir tapatybės nustatymą, balsų skaičiavimo protokolų pildymą ir perdavimą, rinkimų rezultatų apskaičiavimą, VRK pasitelkė informacines technologijas bei įrankius informacijai perduoti.

Naudojantis Rinkimų dienos vedliu, buvo sudaroma galimybė savivaldybės rinkimų komisijai stebėti savo savivaldybės rinkimų apylinkių balsų skaičiavimo protokolų pildymo eigą, sudaryti ir atspausdinti savivaldybės balsų skaičiavimo protokolą, taip pat nustatyti, ar internetu perduoti balsų skaičiavimo protokolų duomenys atitinka komisijos narių bei stebėtojų pasirašytus ir savivaldybės rinkimų komisijai perduotų protokolų duomenis. Rinkimų dienos vedlio pagalba taip pat buvo vykdoma balsavimo biuletenių apskaita.

Informacinės sistemos saugumą, našumą ir kokybę, bendradarbiaujant su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru, užtikrino UAB „iTree Lietuva" ir UAB „Baltnetos komunikacijos".  

VRK informacinė sistema pasirengimo rinkimams metu ir rinkimų dieną veikė sklandžiai, sutrikimų ar incidentų, trukdančių rinkimų organizavimui ir vykdymui, nebuvo užfiksuota. Rinkimų dienomis visos 37 rinkimų apylinkės buvo prisijungusios prie VRK informacinės sistemos, kurioje žymėjo atvykusius balsuoti rinkėjus, taip pat suvedė, patvirtino ir perdavė balsų skaičiavimo protokolų duomenis.

Rinkimų dieną Marijampolės savivaldybės rinkėjai turėjo galimybę balsuoti bet kurioje iš 37-ių rinkimų apylinkių, kadangi visos jos buvo prisijungusios prie VRK informacinės sistemos, kurioje buvo žymimi atvykę balsuoti rinkėjai. Taip buvo užtikrinamas dvigubo balsavimo negalimumo principas. Galimybe balsuoti kitoje Marijampolės savivaldybės rinkimų apylinkėje pirmojo rinkimų rato metu pasinaudojo 234 marijampoliečiai, pakartotinio balsavimo metu – 230.

Kaip ir po kiekvienų rinkimų, VRK atliko balsų skaičiavimo protokolų siuntimo laiko analizę. Pirmojo rinkimų rato metu (š. m. rugsėjo 10 d.) visi balsai buvo suskaičiuoti, suvesti į informacinę sistemą ir patvirtinti iki 23 valandos, tai yra per 3 val. po rinkimų apylinkių uždarymo. Tuo tarpu pakartotinio balsavimo metu ši procedūra užtruko tik 1 val. 42 min. (paskutiniai patvirtinti balsų skaičiavimo protokolų duomenys informacinę sistemą pasiekė 21 val. 42 min.). Tai nulėmė šie faktoriai: pirmajame rinkimų rate komisijos turėjo suskaičiuoti aštuonių skirtingų žymėjimų rinkimų biuletenius (dalyvavo aštuoni kandidatai), o pakartotiniame balsavime –  dviejų (dalyvavo du kandidatai); be to, pakartotiniame balsavime, dalyvaujant rikimuose mažiau rinkėjų, biuletenių, kuriuos reikėjo suskaičiuoti, kiekis buvo mažesnis.

Rinkimų komisijų darbo efektyvumui su Rinkimų dienos vedliu įtakos turėjo ir mokymai savivaldybės ir apylinkių rinkimų komisijoms. Buvo organizuota ir rinkimų dienos generalinė repeticija.

Rinkėjų aktyvumas, balsavimo rezultatai ir kita su naujais Marijampolės savivaldybės tarybos nario – mero rinkimais susijusi informacija yra skelbiama VRK interneto svetainėje, adresu www.vrk.lt, taip pat portale Rinkėjo puslapis ir mobilioje programėlėje Rinkimai.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6942
el. p.: komunikacija@vrk.lt