Radviliškio rajono meras dirbti gali, tačiau dalyvauti tarybos posėdžiuose – ne

2015-05-26

Antradienį paskelbta nutartimi Apeliacinis teismas atmetė Radviliškio rajono mero Antano Čepononio gynėjo skundą. Dėl to lieka galioti balandžio pabaigoje priimtas Šiaulių apygardos teismo sprendimas savivaldybės merą trims mėnesiams nušalinti nuo tarybos nario pareigų.

Radviliškio rajono meras dirbti gali, tačiau dalyvauti tarybos posėdžiuose – ne

Apeliacinės instancijos teismas nusprendė, kad apygardos teismas teisėtai ir pagrįstai A. Čepononį laikinai nušalino nuo tarybos nario pareigų. Baudžiamoji byla, kurioje Radviliškio meras yra vienas iš kaltinamųjų, nagrinėti dar nepradėta, prokuroras net kaltinamojo akto nepaskelbė, posėdžiai atidedami į juos neatvykstant kaltinamiesiems ir jų gynėjams, įrodymai neištirti. Dėl viso to, teismo nuomone, A. Čepononiui tikslinga taikyti procesines prievartos priemones.

A. Čepononis kaltinamas piktnaudžiavęs tarnyba ir sukurstęs tai daryti kitus asmenis, todėl yra pakankamas pagrindas manyti, kad užimamos tarybos nario pareigos kaltinamajam sudarys galimybę trukdyti baudžiamajam procesui, daryti poveikį kitiems proceso dalyviams. Pagrįstą prielaidą, kad nuo einamų tarybos nario pareigų nenušalintas A. Čepononis turėtų sąlygas ir toliau elgtis nusikalstamai, lėmė jam inkriminuojamų nusikalstamų veikų pobūdis ir jų padarymo aplinkybės.

Teismo nutartyje pripažįstama, kad laikinas nušalinimas nuo pareigų suvaržo asmens teises ir interesus, tačiau tokia prievartos priemonė yra pateisinama atsižvelgiant į jos tikslus, nepažeidžia proporcingumo principo ir teisės aktų.

Neskundžiamoje nutartyje pabrėžiama, kad vertindamas paskirtą procesinę prievartos priemonę apeliacinės instancijos teismas nesprendžia kaltės klausimo ir nevertina įrodymų iš esmės.

A. Čepononiui, kuris korupcija įtariamas nuo 2011-ųjų gruodžio, yra kaltinamas organizavęs nusikaltimą ir kurstę jį daryti, piktnaudžiavęs tarnyba ir klastojęs dokumentus.

Ikiteisminį tyrimą atlikusi STT nustatė, kad Radviliškio kultūros centro pastato bei vienos rajono bažnyčios restauravimo darbų konkursus laimėjo bendrovė, kurios veiklą privalėję kontroliuoti rajono savivaldybės tarybos nariai A. Juodis ir G. Žilėnas buvo šios finansinių problemų turėjusios įmonės akcininkai. Pareigūnai įtaria, kad abiejų pastatų rekonstravimo bei restauravimo dokumentuose buvo nurodyta, jog 340 tūkst. litų vertės darbai jau atlikti. Pagal šiuos suklastotus duomenis į bendrovės, neturėjusios apyvartinių lėšų, sąskaitą dalimis buvo pervesti pinigai. Be to, paaiškėjo, kad rekonstruojant vieną Radviliškio gatvę, rajono savivaldybė, nelaukdama, kol bus gauta lėšų iš projektą finansavusių Europos Sąjungos struktūrinių fondų, į kitos bendrovės sąskaitą neteisėtai pervedė apie 190 tūkst. litų. Vienas iš šios įmonės akcininkų – tas pats G. Žilėnas.

Šioje Šiaulių apygardos teismui perduotoje byloje – dešimt kaltinamųjų: devyni asmenys ir bendrovė „Leo statyba". Tarp kaltinamųjų – šios įmonės direktorius V. Žičkus, buvęs savivaldybės administracijos direktorius E. Pranevičius bei du vyriausieji specialistai, kultūros centro direktorius R. Juzukonis.

Nuo 2003-ųjų nuolat Radviliškio rajono savivaldybės meru išrenkamą A. Čepononį jo paties prašymu savivaldybės taryba atleido 2012-ųjų vasarį, po to, pareiškus įtarimus, kas tris mėnesius nušalindavo nuo tarybos nario pareigų.

A. Čepononis savo kaltę neigia. Beveik prieš metus baigus ikiteisminį tyrimą, baudžiamoji byla buvo perduota teismui, tačiau nagrinėti dar nepradėta.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas A. Čepononis į Radviliškio rajono tarybą patenka nuo 1995 m. Šiemet meru, kuriuo tapti pretendavo aštuoni kandidatai, jis buvo išrinktas per pakartotinį balsavimą kovo 15 d. Surinkęs 58,29 proc. rinkėjų balsų, A. Čepononis įveikė varžovą iš Socialdemokratų partijos (LSDP) Kazimierą Augulį (41,71 proc.)., kurį vėliau taryba išrinko mero pavaduotoju.

2015 m. savivaldos rinkimuose TS-LKD iškelti kandidatai Radviliškio rajono taryboje gavo daugiausia, dešimt, mandatų. Antri – LSDP atstovai, laimėję šešis mandatus. Šios savivaldybės taryboje iš viso yra 25 nariai, įskaitant tarybos narį-merą.

Paradoksas, tačiau nušalinęs nuo tarybos nario pareigų teismas A. Čepononiui leido eiti mero pareigas. Tuo tarpu per šiųmečius savivaldos rinkimus jis buvo išrinktas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariu-meru. Pirmąkart Lietuvos istorijoje merai buvo renkami tiesiogiai – rinkėjų, o ne tarybos narių valia.