Priesaiką sulaužiusią savivaldybės rinkimų komisijos narę VRK atleido iš pareigų

2015-06-05

Tokį sprendimą Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priėmė penktadienį surengtame posėdyje. Susipažinus su surinktais duomenimis, konstatuota, kad Širvintų rajono savivaldybės rinkimų komisijos narė Meilutė Saidienė, dalyvavusi pakartotinių rinkimų agitacijai skirtoje „Lietuvos ryto" TV laidoje, pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą.

Priesaiką sulaužiusią savivaldybės rinkimų komisijos narę VRK atleido iš pareigų

Minėtu įstatymu rinkimų komisijos nariams ar jų pirmininkams, davusiems rašytinį pasižadėjimą, draudžiama bet kokios formos rinkimų agitacija ar kiti bendymai paveikti rinkėjų valią. Tokį reikalavimą pažeidęs asmuo turi būti atleistas iš rinkimų komisijos, be to, jam gali būti taikoma ir administracinė atsakomybė.

Nustatyta, kad Širvintų rajono savivaldybės rinkimų komisijos narė M. Saidienė, kurią į komisiją pasiūlė Liberalų sąjūdis (LRLS), dalyvavo pakartotinių rinkimų agitacijos laidoje (debatuose). Birželio 1 d. transliuotoje laidoje rinkimų komisijos narė sėdėjo kartu su kitais LRLS iškelto kandidato į Širvintų rajono merus Jono Purvanecko palaikymo komandos atstovais.

Tyrimas dėl M. Saidienės nusižengimo buvo pradėtas birželio 2 d. VRK gavus Darbo partijos skundą, o vėliau – Širvintų rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Stepono Liktoravičiaus paaiškinimą.

VRK nusprendė atleisti M. Saidienę, sulaužiusią rašytinį pasižadėjimą, iš minėtos rinkimų komisijos nario pareigų. Dabar trejus metus ji negalės dirbti rinkimų komisijose – rinkimuose į Seimą, Europos Parlamentą, Lietuvos Respublikos Prezidento ar savivaldybių tarybų rinkimuose.

Vietoj atleistosios nauja Širvintų rajono savivaldybės rinkimų komisijos nare VRK paskyrė LRLS pasiūlytą Liną Kružikienę.

Tai nėra vienintelis atvejis šiuose savivaldos rinkimuose, kai tenka iš pareigų atleisti duotą rašytinį pasižadėjimą sulaužiusį rinkimų komisijos narį. Taip nutiko ir Anykščių rajono Ažupiečių apylinkės rinkimų komisijos pirmininkei Sonatai Balienei. Vasario 11 d. Vilniuje, „Lietuvos ryto" televizijoje buvo filmuojama rinkimų debatų laida, skirta kandidatams į Anykščių rajono savivaldybės merus. Pakviesta vieno iš kandidatų, Socialdemokratų partijos iškeltam Dainiui Žiogeliui, į sostinę nuvyko ir S. Balienė. Laida į eterį išėjo vasario 14 d. Tarp minėto kandidato palaikymo komandos narių anykštėnai atpažino ir S. Balienę.

Visi savivaldybių bei apylinkių rinkimų komisijų nariai ir pirmininkai pasirašo po tokiais žodžiais: „Aš, (...), pasižadu būti ištikimas (-a) Lietuvos Respublikai, laikytis jos Konstitucijos ir įstatymų, sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas rinkimų komisijoje ir susilaikyti nuo poelgių, pažeidžiančių įstatymus ir žmogaus teises. (Tepadeda man Dievas.)".

Dėl šiurkščių Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų VRK kovo 22 d. panaikino savivaldybės tarybos nario-mero rinkimus vienmandatėje Širvintų rajono savivaldybės rinkimų apygardoje, o pakartotinius rinkimus paskyrė birželio 7 d. Kovo 25 d. VRK sudarė naują šio rajono savivaldybės rinkimų komisiją, o jos pirmininku paskyrė S. Liktoravičių.

Sekmadienį rengiamuose pakartotiniuose Širvintų rajono savivaldybės tarybos nario-mero rinkimuose šio posto sieks septynių politinių partijų kandidatai. Mero nepavykus išrinkti birželio 7 d., po dviejų savaičių vyks pakartotinis balsavimas, kuriame dalyvaus du daugiausia rinkėjų balsų surinkę kandidatai.