Piliečių parašus pradeda rinkti Europos piliečių iniciatyva „Geri drabužiai – teisingas darbo užmokestis"

2022-07-19

Europos Komisija (EK) informuoja, kad 2022 m. birželio 1 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Geri drabužiai – teisingas darbo užmokestis" (angl. „Good Clothes. Fair Pay") pradeda rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.

Piliečių parašus pradeda rinkti Europos piliečių iniciatyva „Geri drabužiai – teisingas darbo užmokestis

Šios Europos piliečių iniciatyvos organizatorių tikslas – pasiekti, kad Europos Sąjungos drabužių ir avalynės sektoriaus įmonės būtų įpareigojamos išsamiai tikrinti, ar jų tiekimo grandinėse yra mokamas pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis.

Šia iniciatyva Europos Komisija raginama pasiūlyti teisės aktą dėl kryptingo išsamaus patikrinimo siekiant, kad visų drabužių, tekstilės, odos ir avalynės įmonių tiekimo grandinių darbuotojams būtų užtikrinta žmogaus teisė į pragyvenimą užtikrinantį darbo užmokestį.

Iniciatyvos organizatorių teigimu „daugelyje ES valstybių narių, kuriose drabužių sektorius yra svarbus darbdavys, teisės aktais nustatytas minimalusis darbo užmokestis sudaro tik nedidelę pragyvenimą užtikrinančio darbo užmokesčio procentinę dalį." Pasak jų, „EK gali rekomenduoti tinkamas ir teisėtas metodikas, pagal kurias būtų apskaičiuojamas pragyvenimą užtikrinantis darbo užmokestis" bei įpareigoti įmones „kuo labiau skatinti sudaryti kolektyvines sutartis tiekėjų lygmeniu, kad būtų padidintas darbo užmokestis".

ES valstybių narių piliečių pritarimo parašus iniciatyvos koordinatoriai pradeda rinkti 2022 m. liepos 19 d.

Tam, kad dėl šios Europos piliečių iniciatyvos būtų pradėtas ES politikos formavimas, reikia, kad ES piliečiai, gyvenantys bent 7 skirtingose valstybėse narėse, ir sulaukę amžiaus, nuo kurio galima balsuoti Europos Sąjungos Parlamento rinkimuose, per vienerius metus surinktų ne mažiau kaip vieną milijoną Europos Sąjungos piliečių parašų, palaikančių šią iniciatyvą.

Kiekvienoje iš 7 valstybių narių iniciatyvą turi pasirašyti tam tikras minimalus reglamente nustatytas piliečių skaičius. Tokiu atveju, jei iniciatyvos organizatoriai nuspręstų rinkti piliečių parašus Lietuvoje, jie turėtų surinkti mažiausiai 7 755 – tai yra minimalus mūsų šaliai numatytas pritarimo pareiškimų skaičius.

Plačiau apie šią Europos piliečių iniciatyvą.   

Savo parašu paremti ir taip išreikšti palaikymą šiai ir kitoms Europos piliečių iniciatyvoms galima ČIA.

Lietuvoje už Europos Sąjungos piliečių iniciatyvų koordinavimą, pritarimo parašų tikrinimą, iniciatyvų veiklų viešinimą ir sertifikatų apie iniciatyvas parėmusių Lietuvos Respublikos piliečių išdavimą yra atsakinga Vyriausioji rinkimų komisija.

 

Kontaktams: 
Tel.  +370 5 239 6528
El. p. komunikacija@vrk.lt