Pernai politinės partijos iš gyventojų gavo daugiau kaip pustrečio milijono litų

2015-05-13

Lietuvos gyventojams 1 proc. savo sumokėto pajamų mokesčio sumos skyrus partijoms, šios 2014 metais gavo beveik 2,62 mln. litų.

Pernai politinės partijos iš gyventojų gavo daugiau kaip pustrečio milijono litų

Šalies gyventojai, 1 proc. savo pajamų mokesčio sumos skyrę politinėms partijoms, pernai jas parėmė 2 mln. 617 tūkst. 326 litais. Tai rodo duomenys, kuriuos Vyriausioji rinkimų komisija gavo iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI).

Šitokiu būdu savo pajamas labiausiai, apie 603 tūkst. litų, padidino Socialdemokratų partija, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – beveik 565 tūkst. litų ir Liberalų sąjūdis – apie 545 tūkst. litų.

Lenkų rinkimų akcijai gyventojai skyrė apie 231 tūkst. litų, Darbo partijai – 222 tūkst. litų, Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams) – beveik 164 tūkst. litų, partijai „Tvarka ir teisingumas" – apie 108 tūkst. litų, Valstiečių ir žaliųjų sąjungai – beveik 64 tūkst. litų, Tautininkų sąjungai – apie 21 tūkst. litų, Lietuvos žaliųjų partijai – 20 tūkst. litų.

Pagal savo narių skaičių negausios, šalies politiniame gyvenime nepasireiškiančios partijos iš gyventojų gavo nuo keliolikos litų iki keliolikos tūkstančių litų. Socialinio teisingumo sąjunga buvo paremta 13 litų, Kovotojų už Lietuvą sąjunga – 84 litais, Žemaitijos partija – 139 litais, partija „Sąjunga TAIP" – 163 litais, Smulkaus ir vidutinio verslo partija – 288 litais, Tautos pažangos partija – 449 litais, Demokratinė darbo ir vienybės partija – 551 litu.

Gyventojų pajamų mokesčio bei Politinių partijų finansavimo įstatymuose numatyta, kad nuolatiniai Lietuvos gyventojai politinėms partijoms gali skirti iki 1 proc. savo sumokėto pajamų mokesčio sumos. Užpildžius atitinkamos formos prašymą, pinigus partijoms perveda VMI.

Iš viso gyventojų paramos, skiriant 1 proc. savo pajamų mokesčio sumos, 2014 metais sulaukė 34 politinės partijos.

Kai kurios iš jų jau yra išnykusios iš Lietuvos politinio žemėlapio. Teisingumo ministerijos duomenimis, įstatymo reikalavimus atitinka 25 politinės partijos. Pagal Politinių partijų įstatymą, partijos kasmet iki kovo 1 d. ir lapkričio 1 d. privalo ministerijai pateikti savo narių sąrašą. Šiemet pavasarį iki nustatyto termino to nepadarė dvylika partijų, o dar keturios yra likviduojamos. Plačiau apie tai galima pasiskaityti ČIA.