Patvirtinti galutiniai Trakų rajono tarybos rinkimų rezultatai

2015-06-25

Šiandien vykusiame posėdyje, išnagrinėjusi gautus skundus ir konstatavusi, kad užfiksuoti negausūs ir neesminiai pažeidimai rinkimų rezultatams įtakos neturėjo, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino pakartotinių Trakų rajono savivaldybės tarybos rinkimų galutinius rezultatus. Tačiau neabejotina, kad išrinktosios tarybos sudėtis ir iki pirmojo posėdžio, ir po jo dar ne kartą keisis.

Patvirtinti galutiniai Trakų rajono tarybos rinkimų rezultatai

Per birželio 7 d. vykusius pakartotinius Trakų rajono savivaldybės tarybos rinkimus Liberalų sąjūdis (LRLS) ir Socialdemokratų partija (LSDP) iškovojo po šešis mandatus, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija (LLRA/RA) – keturis, Darbo partija (DP) – tris, Lietuvos laisvės sąjunga (LLS) ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – po du, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – vieną. (Rinkimuose dalyvavusi partija „Tvarka ir teisingumas" bei Žaliųjų partija į tarybą nepateko.) Kadangi į tarybą išrinkta Edita Rudelienė (LRLS) birželio 21 d. per pakartotinį balsavimą įveikusi Vytautą Zaliecką (LSDP) tapo rajono mere, 25-ojo tarybos nario mandatą VRK pripažino jos bendrapartiečiui Sergejui Vorobjovui.

VRK birželio 25 d. posėdyje patvirtino, kad Trakų rajono savivaldybės tarybos nariais tapo LRLS kandidatai Jonas Kietavičius, Jonas Liesys, Nijolė Lisevičienė, Darius Mechovskis, Edita Rudelienė (tarybos narė – merė), Vytas Rukšėnas ir Sergejus Vorobjovas, LSDP iškelti Jadvyga Dzencevičienė, Adelė Gedminienė, Asta Kandratavičienė, Šarūnas Ūsas, Kęstutis Vilkauskas ir Vytautas Zalieckas, LLRA/RA atstovai Alina Kovalevskaja, Marija Puč, Teresa Solovjova ir Tadeuš Tučkovski, DP kandidatai Gelena Drungilienė, Dangutė Mikutienė ir Rolandas Paškonis, LLS atstovaujantys Inesa Kurpiuvienė ir Andrej Prokofjev, TS-LKD iškelti Darius Bartkevičius ir Nijolė Romaškienė bei LVŽS atstovas Voitechas Vinskevičius.

Birželio 7 d. pakartotiniuose Trakų rajono savivaldybės tarybos rinkimuose dalyvavo 43,33 proc. rinkėjų, birželio 21 d. pakartotinai balsuojant už merą – 32,44 proc.

Trakų rajono tarybos sudėtis dar ne kartą keisis. Neabejotina, kad iš jos trauksis Seimo narė D. Mikutienė, nesėkmingai mėginusi tapti rajono mere. Išrinktų tarybos narių, jau einančių arba ketinančių užimti nesuderinamas pareigas, bus ir daugiau.

Be to, tarybos narių mandatus gavę LLS kandidatai I. Kurpiuvienė ir A. Prokofjev – įtariamieji baudžiamojoje byloje. Prieš keletą dienų buvo pranešta, kad dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise prokuratūra yra pateikusi įtarimus šešiolikai asmenų. 

Trakų rajone atskleistus Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimus pripažinusi šiurkščiais, VRK kovo 8 d. panaikino rinkimų šioje savivaldybėje rezultatus.

Kovo 1-ąją, rinkimų dieną, iš Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos po apylinkes išvežiojant išankstinio balsavimo vokus su biuleteniais, aptikti 444 vokai su pažeistomis hologramomis. Klevų rinkimų apylinkėje tokiuose vokuose rastų biuletenių didžioji dauguma palaikė Liberalų sąjūdį ir jo kandidatus. Taip pat aptikta daug sugadintų biuletenių. Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 173 str. 1 d. (dėl rinkimų dokumento suklastojimo arba jo panaudojimo).

Prokuratūros prašymu, kovo 6 d. VRK panaikino teisinę neliečiamybę ir leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn kandidatus į Trakų rajono savivaldybės tarybą A. Prokofjevą, I. Kurpiuvienę, Z. Abeciūnienę, A. Lebedį, V. Gaiduką ir M. Černiavskį. Pirmieji du jau buvo užsitikrinę tarybos narių mandatus. Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) iškelti kandidatai įtariami trukdę rinkėjams pasinaudoti rinkimų teise (BK 172 str. 1 d.). Kandidatų namuose, automobiliuose atlikus kratas, aptikta įvairių įkalčių – išankstinio balsavimo kvitų, ranka surašytų rinkėjų sąrašų, kitų pareigūnus sudominusių daiktų. Be to, trijų kandidatų namuose rasta šaunamųjų ginklų, šaudmenų, įtariama, parako ir galbūt suklastotų eurų bei litų kupiūrų. Pareigūnų užfiksuoti telefoniniai pokalbiai bei SMS rodo, kad minėti kandidatai į savivaldybės tarybos narius iš anksto tarėsi dėl rinkėjų vežimo balsuoti organizavimo, atsilyginimo jiems už atitinkamą „apsisprendimą".