Parlamento rinkimai Lenkijoje: sistema, statistika, rezultatai

2015-11-30

2015 m. spalio 25 d. vyko Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato rinkimai.

Parlamento rinkimai Lenkijoje: sistema, statistika, rezultatai

Lenkijos parlamentą sudaro dveji rūmai – Seimas (460 narių) ir Senatas (100 narių).

Seimas renkamas pagal proporcinio atstovavimo sistemą su vadinamuoju „atviru partijų sąrašu" arba preferenciniu balsavimu (t. y., rinkėjai gali įtakoti kandidatų sąrašo eiliškumą). Iš viso yra 41 daugiamandatė rinkimų apygarda, kuriose renkama nuo 7 iki 20 narių.

Senatas renkamas pagal mažoritarinę paprastosios daugumos vieno turo sistemą. Pirmajame ture laimi daugiausia balsų surinkęs kandidatas. Iš viso yra 100 vienmandačių rinkimų apygardų (tiek, kiek vietų Senate).

Šiuose rinkimuose rinkėjų sąraše buvo įrašyta 30,5 mln. rinkėjų. Rinkėjų sąrašas sudaromas gyventojų registro tarnybos duomenų pagrindu.

Rinkimuose į Seimą buvo registruoti 7 858 kandidatai, iš kurių 4 530 – vyrai ir 3 328 – moterys. Kandidatų amžiaus vidurkis – 42 metus.

Rinkimuose į Senatą buvo registruoti 423 kandidatai: 365 vyrai ir 58 moterys. Kandidatų į Senatą amžiaus vidurkis buvo 53 metai.

Suskaičiavus visus biuletenius, nustatyta, kad į Seimą pateko penkios partijos. Remiantis Lenkijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, rinkimus laimėjo politinė partija „Įstatymas ir teisingumas" (PiS) – 37,58 proc. Antra liko „Piliečių platforma" (PO) – 24,09 proc. Toliau rikiuojasi politinė partija „Kukiz‘15" – 8,81 proc., Ryšardo Petru „Šiuolaikinė" – 7,6 proc. ir Lenkijos valstiečių partija (PSL) – 5,13 proc.

Rinkimų į Senatą rezultatai rodo, kad politinė partija „Įstatymas ir teisingumas" (PiS) gavo 61 vietą, „Piliečių platforma" (PO) – 34 vietas, Lenkijos valstiečių partija (PSL) – 1. Be to, į Senatą pateko keturi nepriklausomi kandidatai.

Detaliau apie Lenkijos parlamento rinkimų rezultatus – šioje lentelėje.

Stebėti rinkimų į Varšuvą buvo išvykę Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir VRK narys Valdemar Urban.

Parengė VRK narys V. Urban

Nuotraukoje – rinkimus laimėjusios opozicinės partijos steigėjas Jaroslavas Kačinskis (Jarosław Kaczyński).