VRK atstovai stebėjo parlamento rinkimus Armėnijoje

2017-04-06

Š. m. balandžio 2 d. Armėnijoje vyko Nacionalinės Asamblėjos (parlamento) rinkimai. Armėnijos Respublikos centrinės rinkimų komisijos kvietimu rinkimus stebėjo VRK narys Rokas Stabingis ir Sekretoriato Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė. VRK atstovai susitiko su Armėnijos CRK pirmininku Tigran Mukuchyan, kuris informavo apie pasiruošimą rinkimams, rinkimų sistemą, rinkimuose naudojamą įrangą.

VRK atstovai stebėjo parlamento rinkimus Armėnijoje

2015-ųjų pabaigoje surengtame referendume buvo patvirtinta, kad Armėnija taps parlamentine, o ne prezidentine respublika. Tai pirmieji rinkimai Armėnijoje, kai buvo pakeista Konstitucija ir išplėstos parlamento bei susiaurintos prezidento galios.

Rinkimai vyksta pagal proporcinę rinkimų sistemą, kuri numatyta prieš metus patvirtintame Armėnijos rinkimų kodekse. Pusė Nacionalinės Asamblėjos narių renkama pagal nacionalinius partijų sąrašus, pusė – pagal teritorinius (13 teritorijų). Armėnijoje turinčių balsuoti teisę rinkėjų yra virš 2,6 mln.

Renkamas mažiausiai 101 parlamento narys. Bet parlamento narių skaičius gali didėti priklausomai nuo rinkimų rezultatų. Jei pirmame ture nėra partijos gavusios mandatų daugumos (51 mandato) ir per 6 dienas nuo rinkimų rezultatų paskelbimo nesudaroma ne daugiau kaip 3 partijų koalicija, turinti daugumos mandatus, tuomet antrame ture (po mėnesio), dvi daugiausia balsų surinkusios partijos varžosi dėl papildomų mandatų. Jei partija ar po rinkimų sudaryta koalicija gauna daugumą mandatų, bet mažiau nei 54 proc., jai skiriami papildomi mandatai, kad partija ar koalicija turėtų ne mažiau kaip 54 proc. mandatų. Jei partija gauna daugiau nei 2/3 visų mandatų, likusioms partijoms skiriama tiek mandatų, kad jos turėtų ne mažiau kaip 1/3 minimalaus mandatų skaičiaus. Antrojo turo papildomų mandatų skaičius vėlgi nustatomas toks, kad laimėtojas turėtų 54 proc. mandatų.

Rinkimų kodekse yra ir daugiau normų, kuriomis siekiama sukurti platų atstovavimą pagal lytį, tautines mažumas ir teritorijas.

Rinkimų sistema gana sudėtinga, net sulaukė visuomenės diskusijų ir kritikos.

Į Armėnijos parlamentą šiuose rinkimuose kandidatus kėlė 5 partijos ir 4 koalicijos, iš viso 1558 kandidatus.

Kaip ir Lietuvoje, kad patektų į parlamentą, partijos turėjo perkopti 5 proc. rinkimų barjerą, koalicijos – 7 proc.

Armėnijos rinkimų komisija, šiuose parlamento rinkimuose naudojosi skenavimo aparatais. Tik nuskenavus asmens dokumentą, rinkėjo piršto antspaudą ir gavus patvirtinimą, kad asmuo turi teisę balsuoti, rinkėjui įteikiamas kvitas su nuotrauka ir taip suteikiama teisė balsuoti rinkimų apylinkėje.

Įdomu tai, kad kiekvienoje apylinkėje viešai skelbiami rinkėjų sąrašai, kuriuose nurodoma rinkėjo vardas, pavardė, gimimo data ir adresas. Apie balsavimo faktą galima sužinoti rinkimų apylinkėje (atspausdinamas sąrašas su balsavusiais rinkėjais) ir internetu.

Armėnijos CRK turi ISO sertifikatą vykdyti rinkimams internetu, tačiau tokiu būdu kol kas balsuoja tik diplomatai, jų šeimų nariai ir kariai tarptautinėse misijose.

Parlamento rinkimuose, iš 2,6 mln. Armėnijoje turinčių balsuoti teisę rinkėjų, dalyvavo 61 proc. Šalies parlamento rinkimus laimėjo valdančioji Armėnijos Respublikonų partija (kuri surinko 49,12 proc. balsų). Be minėtosios politinės partijos, į Armėnijos parlamentą pateko dar trys politinės partijos: Klestinti Armėnija (27,32 proc. balsų), Armėnijos nacionalinis kongresas (Blokas Yelk) – 7,77 proc. balsų ir Armėnijos revoliucinės federacijos Dašnaktsutyun partija ( 6,57 proc.).

Besidomintiems Armėnijos rinkimų sistema, pridedame neoficialų Rinkimų kodekso vertimą į anglų kalbą, kurį galite rasti ČIA.