PAPILDYTAS. 100 mln. zlotų kainavęs referendumas Lenkijoje neįvyko

2015-09-07

Sekmadienį Lenkijoje surengtas referendumas dėl rinkimų į Seimą sistemos, politinių partijų finansavimo bei mokestinių įstatymų pakeitimų baigėsi visiška nesėkme: į rinkimų apylinkes atėjo mažiau kaip 8 proc. šalies rinkėjų.

PAPILDYTAS. 100 mln. zlotų kainavęs referendumas Lenkijoje neįvyko

Šiam referendumui, kurį pasiūlė buvęs prezidentas Bronislawas Komorowskis, Lenkijos Senatas pritarė dar pavasarį ir nustatė jo datą. Už referendumą balsavo 57 iš 100 Lenkijos senatorių.

Rinkėjų buvo klausiama: 1. Ar pritariate vienmandačių rinkimų apygardų rinkimuose į Lenkijos Respublikos Seimą įvedimui? 2. Ar pritariate politinių partijų finansavimo iš valstybės biudžeto tvarkai? 3. Ar ginčai tarp mokesčių mokėtojų ir valdžios turėtų būti išsprendžiami mokesčių mokėtojų naudai?

Teisę pareikšti savo nuomonę referendume turėjo 30,5 mln. Lenkijos piliečių. Dalyvauti jame galėjo ir nuolatos ar laikinai už šalies teritorijos ribų esantys Lenkijos piliečiai. Tam, kad referendumas įvyktų ir jo rezultatai galiotų, jame turi balsuoti ne mažiau kaip 50 proc. visų registruotų rinkėjų.

Lenkijos centrinė rinkimų komisija pranešė, kad apie išankstinius referendumo rezultatus nebus informuojama, o galutinius paskelbs pirmadienį apie 18 val.

Lenkijos spaudoje galima atrasti nemažai spekuliacijų referendumo klausimais. Tačiau iš pateiktų klausimų ypač išsiskiria pirmasis – dėl vienmandačių apygardų įvedimo. Jis sukėlė labai daug dėmesio ir diskusijų viešojoje erdvėje.

Didžiausia šalies valdančioji partija „Pilietinė platforma" pasisako už vienmandačių apygardų įvedimą, o didžiausia opozicinė partija „Teisė ir teisingumas" – prieš. Kitų partijų, taip pat ir mokslininkų, politikos ekspertų nuomonės išsiskiria.

Spaudos pranešimai, kad referendumas neįvyko, nes rinkimų apylinkės visą sekmadienį buvo pustuštės, todėl reikiamas aktyvumas nebuvo pasiektas, pasirodė esą teisingi. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, rinkėjų aktyvumas tebuvo 7,80 proc., todėl referendumas neįvyko.

Referendume iš 30,5 mln. rinkėjų balsavo mažiau kaip 2, 4 mln. Atsakydami į pirmąjį klausimą, 78,75 proc. jų buvo už, prieš antrąjį pasisakė 82,63 proc., už trečiąjį teigiamai balsavo 94,51 proc. referendume dalyvavusių rinkėjų.

Parengė VRK narys Valdemar Urban