Pakartotinis balsavimas merų rinkimuose: per dvi dienas balsavo per 2 proc. rinkėjų

2015-03-13

Savivaldybių, kuriose kovo 1 d. iš pirmo karto nepavyko išrinkti merų, rinkėjai, dalyvaujantys pakartotiniame balsavime, antrą dieną buvo kur kas aktyvesni nei pirmą. Iš maždaug 1, 956 mln. į sąrašus įtrauktų rinkėjų prie balsadėžių savivaldybėse jų atėjo 2,08 proc.

Pakartotinis balsavimas merų rinkimuose:  per dvi dienas balsavo per 2 proc. rinkėjų

Išankstinis balsavimas vyko kovo 11 ir 12 dienomis visose 60-yje šalies savivaldybių. Iš anksto balsuoti galėjo savivaldybių, kuriose kovo 1 d. nebuvo išrinktas meras, rinkėjai, kovo 15-ąją, pakartotinio balsavimo dieną, negalėsiantys atvykti į savo rinkimų apylinkę. Pareikšti savo valią rinkdami merą jie galėjo bet kurioje Lietuvos savivaldybėje – taip pat ir tose, kuriose merai jau išrinkti.

Trečiadienį prasidėjo ir balsavimas specialiuose paštuose – gydymo, socialinės rūpybos įstaigose, karo tarnybos ar laisvės atėmimo vietose. Ten balsavimas vyks tris dienas, iki kovo 13-osios nustatytomis darbo valandomis. Balsuoti specialiuose paštuose gali tik rinkėjai, kurie dėl sveikatos būklės ar amžiaus yra sveikatos priežiūros (išskyrus ambulatorines), socialinės rūpybos ar globos įstaigose arba atlieka privalomąją karo tarnybą ir todėl negali atvykti balsuoti į rinkimų apylinkę, arba atlieka tikrąją karo tarnybą, valstybės tarnybą ar dirba pagal darbo sutartis tarptautinėse karinėse operacijose užsienyje, arba atlieka arešto ar laisvės atėmimo bausmę ar yra areštinėse, tardymo izoliatoriuose.

Kovo 12-ąją, lyginant su kovo 11-ąja, iš anksto balsavo dvigubai daugiau rinkėjų.

Iš anksto bei specialiuose paštuose per dvi dienas aktyviausi buvo Varėnos rajono gyventojai – balsavo 4,78 proc. įrašytų į rinkėjų sąrašą. Savo pilietinę pareigą atliko panaši Zarasų (4,61 proc.), Širvintų (3,5 proc.), Kupiškio (3,34 proc.) rajonų rinkėjų dalis.

Mažiausiai rinkėjų sulaukta Šiaulių rajono (0,73 proc.), Klaipėdos miesto ir rajono (1,04 proc. ir 1,05 proc.), Mažeikių rajono (1,06 proc.) savivaldybėse.

Visoje Lietuvoje per dvi dienas rinkimuose dalyvavo apie 34,5 tūkst. rinkėjų, priskaičiavus dar daugiau kaip 6 tūkst. balsavusių specialiuose paštuose – per 40,5 tūkst. rinkėjų, arba 2,08 proc. visų, esančių rinkėjų sąrašuose.

Vasario 25 ir 26 dienomis, išankstinio balsavimo savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose metu, savo valią jau buvo pareiškę (įskaitant ir balsavusius specialiuose paštuose) 2,68 proc. rinkėjų.

Šiandien ir rytoj, kovo 13 ir 14 dienomis, vyks balsavimas namuose. Šiomis dienomis balsuos šios rinkimų apylinkės rinkėjai, įrašyti į namuose balsuojančių rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą. Pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, balsuoti namuose gali tiktai neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai ir tie, kuriems sukako 70 ir daugiau metų.

Pakartotinis balsavimas savivaldybių merų rinkimuose vyks šį sekmadienį, kovo 15 d. Teisę balsuoti turi 40-ies savivaldybių, kuriose kovo 1 d. merai nebuvo išrinkti iš pirmo karto, rinkėjai. Jie turės nuspręsti, kuris iš dviejų daugiausia balsų surinkusių kandidatų labiau vertas mero regalijų. Galutiniame šių savivaldybių rinkėjų sąraše – daugiau kaip 1, 956 mln. rinkėjų.

Rinkimų rezultatus 19-oje savivaldybių Vyriausioji rinkimų komisija kovo 8 d. patvirtino, o Trakų rajone – panaikino dėl atskleistų Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų, pripažinusi juos šiurkščiais. Pakartotiniai savivaldybės tarybos ir mero rinkimai ten vyks 2015 m. birželio 7 d.