Pakartotiniai savivaldos rinkimai baigėsi. Skaičiuojami biuleteniai

2015-06-07

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iki 19 val. Trakų rajone balsavo 33,92 proc., Širvintų rajone – 38,19 proc. rinkėjų sąrašuose esančių rinkėjų.

Pakartotiniai savivaldos rinkimai baigėsi. Skaičiuojami biuleteniai

Šį sekmadienį vienmandatėje Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardoje renkamas naujas Seimo narys. Čia rinkėjų aktyvumas – 25,33 proc.

Trakų rajono rinkėjų sąrašuose įrašyta beveik 29 tūkst. asmenų, ši savivaldybė suskirstyta į 44 rinkimų apylinkes. Aktyviausiai balsavo Aukštadvario (49,07 proc.), Trakų miesto (47,59 proc.), Birutės (43,43 proc.), Jovariškių (41,81 proc.), Senojo Tarpupio (41,67 proc.) rinkimų apylinkių rinkėjai.

Šioje savivaldybėje dėl 25 tarybos narių, įskaitant tarybos narį-merą, mandatų varžosi aštuonios politinės partijos ir viena koalicija. Tapti merais siekia aštuoni kandidatai. Šiandien jo neišrinkus, pakartotinis balsavimas bus surengtas po dviejų savaičių, birželio 21-ąją.

Širvintų rajone šiandien renkamas tiktai meras, kuriuo tapti varžosi septyni kandidatai. Rinkėjų sąrašuose yra apie 15 tūkst. asmenų, savivaldybės teritorijoje – 24 rinkimų apylinkės. Iki 19 val. aktyviausiai balsavo Širvintų kaimiškosios (48,79 proc.), Alionių (46,38 proc.), Motiejūnų (45,62 proc.), Kiauklių (43,64 proc.), Musninkų (42,32 proc.), Igno Šeiniaus (42,25 proc.), Širvintų miesto (40,06 proc.) rinkimų apylinkių rinkėjai.

Kovo 1 d. renkant tarybą, DP kandidatams atiteko devyni mandatai, LSDP ir LLS (l) – po tris, LVŽS – du, LLRA, LRLS ir TS-LKD – po vieną.

Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardoje (ją sudaro Varėnos ir Šalčininkų rajonai) rinkėjų sąraše įrašyta per 30 tūkst. asmenų, ji suskirstyta į 39 rinkimų apylinkes. Renkant Seimo narį aktyviausi buvo Dainavos (44,79 proc.), Puvočių (44,27 proc.), Jančiūnų (42,96 proc.), Purvėnų (42,30 proc.) rinkimų apylinkių rinkėjai.

Seimo nario mandato siekia aštuoni kandidatai, iš kurių viena išsikėlė pati. Jeigu iš pirmo karto parlamentaras nebus išrinktas, pakartotinis balsavimas vyks po dviejų savaičių.

VRK duomenimis, nemažai rinkėjų pasinaudojo teise balsuoti kitoje nei turėtų pagal deklaruotą gyvenamąją vietą rinkimų apylinkėje (tačiau savo savivaldybėje). Tokių šiuose rinkimuose būta daugiau kaip 700.

20 val. įvyko trečioji, paskutinė šiandien spaudos konferencija. Joje dalyvavo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė, Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas ir pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės" vadovas Simas Simanauskas.

Z. Vaigauskas padėkojo policijai, kurios gausus būrys prižiūrėjo viešąją tvarką ir operatyviai reagavo į pranešimus apie rinkimų įstatymų pažeidimus. VRK vadovas pasidžiaugė, kad pareigūnai dirbo nepriekaištingai, dėl jų veiksmų jokių priekaištų ar skundų nesulaukta. Pasitikėjimo vertos pasirodė ir „Baltosios pirštinės".

Pasak S. Gago, šiandien policija gavo 29 pranešimus dėl pažeidimų, susijusių su rinkimais, – 20 iš Trakų, 7 – Širvintų ir du – iš Varėnos–Eišiškių apygardos. Pareigūnai dėl to pradėjo tris ikiteisminius tyrimus, vieną poveikiu rinkėjams įtariamą asmenį (Lentvaryje) sulaikė dviem paroms. Lentvaryje ir Rūdiškėse sulaikyta keletas neblaivių asmenų, jiems surašyti administracinio pažeidimo protokolai. Viešosios policijos valdybos vadovas atkreipė dėmesį, kad pasitvirtino ne visi pranešimai apie pažeidimus, įskaitant iš rinkimų stebėtojų gauta informacija apie galbūt neteisėtai organizuotą rinkėjų vežimą balsuoti.

S. Simanausko nuomone, šie lokalūs rinkimai – išskirtinai ramūs ir skaidrūs. Apie 50 „Baltųjų pirštinių" savanorių šiuos rinkimus stebi nuo trečiadienio, kai prasidėjo balsavimas iš anksto. Pilietinės iniciatyvos vadovas pagyrė profesionaliai dirbančias apylinkių rinkimų komisijas.

L. Matjošaitytė sakė, kad skundų VRK sulaukė kur kas mažiau nei ankstesniuose rinkimuose. Informacija dėl rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu platintą leidinį dar tiriama, keli pranešimai apie važinėjančius agitatorius – nepasitvirtino. Lygiai kaip ir pranešimai apie neva neblaivius dviejų apylinkių rinkimų komisijų narius (Širvintų rajone). Alkotesteris rodė nulinę padalą, bet komisijos nariams teko patirti nemalonią procedūrą – neabejotina, kad toks ir buvo melagingos informacijos autorių tikslas.

Jei Trakų ir Širvintų rajonų savivaldybės tarybos nariai-merai bei Seimo narys Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardoje nebus išrinkti iš pirmo karto, pakartotinis balsavimas bus surengtas po dviejų savaičių, birželio 21 d. Galutinius šių rinkimų rezultatus VRK patvirtins iki birželio 28 d.

Pakartotinių rinkimų Trakų ir Šilutės rajonuose prireikė, kai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimus pripažinusi šiurkščiais, VRK kovo 8 d. ir kovo 21 d. panaikino rinkimų šiose savivaldybėse rezultatus. Dėl šiurkščių minėto įstatymo pažeidimų Širvintų rajono savivaldybės mero rinkimų rezultatai buvo panaikinti kovo 22 d.

Nauji rinkimai į Seimą vienmandatėje Varėnos–Eišiškių rinkimų apygardoje organizuojami, nes čia per 2012 m. rinkimus nugalėjęs Algis Kašėta šiemet kovo 15 d. buvo išrinktas Varėnos rajono meru ir atsisakė Seimo nario mandato.

Jono Spaičio nuotraukoje (iš kairės): S. Simanauskas, S. Gagas, Z. Vaigauskas, L. Matjošaitytė.