Nuo galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo dienos savivaldybių tarybų sudėtis pasikeitė daugiau kaip aštuntadaliu

2015-05-12

Antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), patenkinusi dar devynių savivaldybių tarybų narių prašymus atsistatydinti, pripažino jų įgaliojimus nutrūkusius prieš terminą.

Nuo galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo dienos savivaldybių tarybų sudėtis pasikeitė daugiau kaip aštuntadaliu

Dėl nesuderinamų pareigų šalies savivaldybių tarybose pasikeitė aštuoni nariai. Prieš tris savaites paskutinės dvi iš visų savivaldybių, kuriose galutiniai rinkimų rezultatai buvo pripažinti, naujai išrinktos tarybos perėmė valdžią iš ankstesnės kadencijos politikų. (Išskyrus dvi – Trakų bei Šilutės rajonų savivaldybes, kuriose pakartotiniai rinkimai vyks atitinkamai birželio 7 ir 21 dienomis.)

Prieš daugiau kaip pusantro mėnesio patvirtinus galutinius rinkimų rezultatus, savivaldybių tarybų sudėtis pasikeitė daugiau kaip aštuntadaliu. Dėl pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis, arba kitokių, nenurodytų, priežasčių apie 210 į savivaldybių tarybas išrinktų kandidatų atsisakė mandato (keletui jį panaikino VRK) arba atsistatydino iš tarybos nario pareigų.

Gegužės 12 dieną surengtame posėdyje VRK patenkino šešių savivaldybių tarybų aštuonių narių prašymus atsistatydinti – po pirmojo posėdžio, kuriame duodama priesaika, jie buvo paskirti į pareigas (dažniausiai – savivaldybių administracijų direktorių arba jų pavaduotojų), nesuderinamas su tarybos nario pareigomis. Tų savivaldybių tarybose atsiradus laisvoms vietoms, tarybų nariais pripažinti kandidatų sąrašų, pagal kuriuos buvo išrinkti nebesantys tarybų nariai, pirmieji mandato negavę kandidatai. Viena tokia sąraše buvusi kandidatė atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleista eilėje.

Nuo šiandien nutrūko šių savivaldybių tarybų narių įgaliojimai: Klaipėdos mieste – Aleksandro Michailovo (Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija, LLRA/RA) ir Alinos Velykienės (Liberalų sąjūdis, LRLS), Klaipėdos rajone – Ligitos Liutikienės (Socialdemokratų partija, LSDP), Pasvalio rajone – Pauliaus Petkevičiaus (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD), Šiaulių mieste – Vaido Bacio (LRLS), Šilalės rajone – Kęstučio Ačo ir Veros Macienės (TS-LKD), Tauragės rajone – Vytauto Navicko (TS-LKD).

Joniškio rajono savivaldybės tarybos narys Voldemaras Bandžiukas (LRLS) atsistatydino, nes persikėlė gyventi į kitos savivaldybės teritoriją.

Giedrė Mendoza Herrera, įrašyta LRLS iškeltų kandidatų į Šiaulių miesto savivaldybės tarybą sąraše, dėl nesuderinamų pareigų, į kurias buvo paskirta vakar, atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleista to sąrašo eilėje.

Atsistatydinusius savivaldybių politikus tarybose atitinkamai pakeis Andrej Kugmerov ir Vaida Žvikienė, Egidijus Preibys, Justinas Grigaliūnas, Aurimas Lankas, Henrikas Girčys ir Algirdas Taroza, Darius Bredelis, Edmundas Bernotas.

Iki šios dienos savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė daugiau kaip 210 į vietos valdžią išrinktų kandidatų.

Iš maždaug 140 kandidatų, ėjusių su tarybos nario statusu nesuderinamas pareigas, apie 100 atsisakė mandato, 40 – pareigų. Per 30 kandidatų, turėjusių užimti pasitraukusiųjų vietas tarybose ir esančių porinkiminiuose sąrašuose, mandato taip pat atsisakė.

Savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su Respublikos Prezidento, Seimo nario, Europos Parlamento nario, Vyriausybės nario pareigomis, su kai kuriomis Vyriausybės įstaigos ar įstaigos prie ministerijos pareigomis. Be to, jos nesuderinamos su tos kadencijos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigomis, savivaldybės kontrolieriaus ar kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojo pareigomis, su administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo, kitomis pareigomis, kurių sąrašas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme. Daugiau apie nesuderinamas pareigas galite sužinoti ČIA.