Nesuderinamos pareigos savivaldybių politikams – patrauklesnės nei tarybos nario mandatas

2015-05-05

Antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), patenkinusi dar trylikos savivaldybių tarybų narių prašymus atsistatydinti, pripažino jų įgaliojimus nutrūkusius prieš terminą.

Nesuderinamos pareigos savivaldybių politikams –  patrauklesnės nei tarybos nario mandatas

Dėl nesuderinamų pareigų šalies savivaldybių tarybose pasikeitė dar trylika narių. Rytoj jau bus dvi savaitės, kai visų savivaldybių, kuriose galutiniai rinkimų rezultatai buvo pripažinti, naujai išrinktos tarybos iš ankstesnės kadencijos politikų perėmė valdžios vairą. (Išskyrus dvi – Trakų bei Šilutės rajonų savivaldybes, kuriose pakartotiniai rinkimai vyks atitinkamai birželio 7 ir 21 dienomis.)

Tačiau praėjus pusantro mėnesio nuo galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo, savivaldybių tarybų sudėtis pasikeitė daugiau kaip aštuntadaliu. Dėl pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis, arba kitokių, nenurodytų, priežasčių per 200 į savivaldybių tarybas išrinktų kandidatų atsisakė mandato (keletui jį panaikino VRK) arba atsistatydino iš tarybos nario pareigų.

Gegužės 5 dieną surengtame posėdyje VRK patenkino vienuolikos savivaldybių tarybų trylikos narių prašymus atsistatydinti – po pirmojo posėdžio, kuriame duodama priesaika, jie buvo paskirti į pareigas (paprastai – savivaldybių administracijų direktorių arba jų pavaduotojų), nesuderinamas su tarybos nario pareigomis. Tų savivaldybių tarybose atsiradus laisvoms vietoms, tarybų nariais pripažinti kandidatų sąrašų, pagal kuriuos buvo išrinkti nebesantys tarybų nariai, pirmieji mandato negavę kandidatai. Du tokiuose sąrašuose buvę kandidatai atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleisti eilėje.

Nuo šiandien nutrūko šių savivaldybių tarybų narių įgaliojimai: Klaipėdos rajone – Česlovo Banevičiaus (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD), Mažeikių rajone – Algimanto Čepo ir Vygando Povilo Ostrauskio (Socialdemokratų partija, LSDP), Molėtų rajone – Karolio Balčiūno (Liberalų sąjūdis, LRLS), Prienų rajone – Rimos Zablackienės (Darbo partija, DP), Skuodo rajone – Kazio Viršilo (Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LVŽS), Šiaulių mieste – Martyno Šiurkaus (TS-LKD), Šiaulių rajone – Ingridos Venciuvienės (DP), Tauragės rajone – Modesto Petraičio (LRLS), Ukmergės rajone – Agnės Balčiūnienės (TS-LKD), Vilniaus rajone – Roberto Komarovskio (Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija, LLRA/RA).

Andrius Noreika, įrašytas LSDP iškeltų kandidatų į Mažeikių rajono savivaldybės tarybą sąraše, ir Andrej Žabelovič, LLRA/RA keltas kandidatu Vilniaus rajone, dėl nesuderinamų pareigų atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleisti to sąrašo eilėje.

Atsistatydinusius savivaldybių politikus tarybose atitinkamai pakeis Alfredas Šiaulys, Martynas Matkevičius ir Vytautas Mažeikis, Eugenijus Glumbakas, Audrius Banionis, Vincas Jablonskis, Artūras Vladas Balsys, Ingrida Volosova, Tomas Arvasevičius, Vladas Kovarskas, Leonard Tomaševič.

VRK pripažino ir Marijampolės savivaldybės tarybos narių, išrinktų pagal LSDP sąrašą, Arvydo Bajoro ir Valdo Tumelio įgaliojimus nutrūkusius prieš terminą. Tačiau prašymus jie pateikė jau pradėję eiti nesuderinamas pareigas – po to, kai buvo paskirti savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojais. Dėl to, pasikeitus situacijai, A. Bajoras ir V. Tumelis prarado galimybę grįžti į partijos kandidatų porinkiminį sąrašą. Jų vietas taryboje užėmė Kostas Kynas ir Eugenijus Kurtinaitis.

Iki šios dienos savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė per 200 į vietos valdžią patekusių kandidatų.

Iš maždaug 140 kandidatų, ėjusių su tarybos nario statusu nesuderinamas pareigas, apie 100 atsisakė mandato, 40 – pareigų. Apie 30 kandidatų, turėjusių užimti pasitraukusiųjų vietas tarybose ir esančių porinkiminiuose sąrašuose, mandato taip pat atsisakė.

Savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su Respublikos Prezidento, Seimo nario, Europos Parlamento nario, Vyriausybės nario pareigomis, su kai kuriomis Vyriausybės įstaigos ar įstaigos prie ministerijos pareigomis. Be to, jos nesuderinamos su tos kadencijos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigomis, savivaldybės kontrolieriaus ar kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojo pareigomis, su administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo, kitomis pareigomis, kurių sąrašas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme. Daugiau apie nesuderinamas pareigas galite sužinoti ČIA.