Nesuderinamos pareigos – priežastis, dėl kurios pasitraukė dar dvylika savivaldybių tarybų narių

2015-04-22

Trečiadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), patenkinusi dar dvylikos savivaldybių tarybų narių prašymus atsistatydinti, pripažino jų įgaliojimus nutrūkusius prieš terminą.

Nesuderinamos pareigos – priežastis, dėl kurios pasitraukė dar dvylika savivaldybių tarybų narių

Nuo šiandien jau visų savivaldybių, kuriose galutiniai rinkimų rezultatai buvo pripažinti, naujai išrinktos tarybos iš senųjų perėmė valdžios svertus. (Išskyrus dvi – Trakų bei Šilutės rajonų savivaldybes, kuriose pakartotiniai rinkimai vyks atitinkamai birželio 7 ir 21 dienomis.) Balandžio 22-ąją į savo pirmuosius posėdžius buvo susirinkusios Tauragės rajono ir Vilniaus miesto savivaldybių tarybos.

Tačiau nuo galutinių rinkimų rezultatų patvirtinimo praėjus dviem mėnesiams, savivaldybių tarybų sudėtis pasikeitė beveik aštuntadaliu. Dėl pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis, arba kitokių, nenurodytų, priežasčių apie 190 į savivaldybių tarybas išrinktų kandidatų atsisakė mandato (keletui jį panaikino VRK) arba atsistatydino iš tarybos nario pareigų.

Balandžio 22 dieną surengtame posėdyje VRK patenkino dešimties savivaldybių tarybų narių prašymus atsistatydinti, nes po pirmojo posėdžio, kuriame duodama priesaika, jie buvo paskirti į pareigas, nesuderinamas su tarybos nario pareigomis. Tų savivaldybių tarybose atsiradus laisvoms vietoms, tarybų nariais pripažinti kandidatų sąrašų, pagal kuriuos buvo išrinkti nebesantys tarybų nariai, pirmieji mandato negavę kandidatai. Keturi tokiuose sąrašuose buvę kandidatai atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleisti eilėje.

Nuo šiandien nutrūko šių savivaldybių tarybų narių įgaliojimai: Alytaus mieste – Vilijos Ramanauskienės (rinkimų komitetas „Alytaus piliečiai), Kaišiadorių rajone – Česlovo Nevieros (LSDP), Klaipėdos mieste – Sauliaus Budino (Liberalų sąjūdis), Molėtų rajone – Sauliaus Jauneikos (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD), Prienų rajone – Egidijaus Visocko (rinkimų komitetas „Nepriklausomų kandidatų sąrašas Prienų kraštas"), Rokiškio rajone – Tado Barausko (Socialdemokratų partija, LSDP) ir Albino Urbono (partija „Tvarka ir teisingumas", PTT), Skuodo rajone – Prano Vaškio (TS-LKD), Šilalės rajone – Raimundo Vaitiekaus („Šilališkių" rinkimų komitetas), Širvintų rajone – Ingridos Baltušytės-Četrauskienės (Darbo partija).

Vidmantas Kanopa ir Rimgaudas Kila, įrašyti LSDP iškeltų kandidatų į Rokiškio rajono savivaldybės tarybą sąraše, atsisakė gauti mandatą, todėl buvo praleisti to sąrašo eilėje. Aivaras Dobilas ir Roma Noreikienė, buvę „Šilališkių" rinkimų komiteto kandidatų sąraše, dėl nesuderinamų pareigų irgi atsisakė gauti mandatą, todėl taip pat buvo praleisti savo eilėje.

Atsistatydinusius savivaldybių politikus tarybose atitinkamai pakeis Jurgita Eidukevičienė, Albinas Anužis, Saulius Liekis, Vaclovas Seniūnas, Artūras Buitkus, Ramunė Markevičienė ir Jūratė Masteikienė, Paulius Poškys, Rimas Vaičikauskas, Remigijus Bonikatas.

VRK taip pat patenkino Mažeikių rajono savivaldybės tarybos nario Arvydo Šemetos (PTT) prašymą panaikinti jo mandatą. Laisvas mandatas šioje savivaldybėje pripažintas Vytautui Visminui.

VRK posėdžio metu buvo gautas Marijampolės savivaldybės tarybos nariu išrinkto ir balandžio 21 d. jau prisiekusio Sigito Valančiaus prašymas atsistatydinti. Tačiau tai padaryta po laiko – vakar šis tarybos narys buvo paskirtas ir pradėjo eiti minėtosios savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. VRK priimtu sprendimu, S. Valančiaus įgaliojimai nutraukti prieš terminą. Jo vietą taryboje užims Vytautas Visminas.

Iki šios dienos savivaldybės tarybos nario mandato atsisakė apie 190 į vietos valdžią patekusių kandidatų.

Iš 141 kandidato, ėjusio su tarybos nario statusu nesuderinamas pareigas, 98 atsisakė mandato, 40 – pareigų. 25 kandidatai, turėję užimti pasitraukusiųjų vietas tarybose ir esantys porinkiminiuose sąrašuose, mandato taip pat atsisakė.

Savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su Respublikos Prezidento, Seimo nario, Europos Parlamento nario, Vyriausybės nario pareigomis, su kai kuriomis Vyriausybės įstaigos ar įstaigos prie ministerijos pareigomis. Be to, jos nesuderinamos su tos kadencijos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigomis, savivaldybės kontrolieriaus ar kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojo pareigomis, su administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo, kitomis pareigomis, kurių sąrašas numatytas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme. Daugiau apie nesuderinamas pareigas galite sužinoti ČIA.