Šiaulių apygardos teismas: už nepažymėtą politinę reklamą – bauda

2017-02-24

2017 m. vasario mėnesį Šiaulių apygardos teisme išnagrinėta administracinė byla pagal administracinėn atsakomybėn patrauktos A. J. apeliacinį skundą dėl Radviliškio rajono apylinkės teismo 2016 m. gruodžio 7 d. nutarimo. Laikraščio „Radviliškio kraštas" redaktorė buvo pripažinta kalta pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) 207(9) straipsnio 1 dalį paskiriant 289 Eur dydžio baudą.

Šiaulių apygardos teismas: už nepažymėtą politinę reklamą – bauda

A. J. surašytas administracinio teises pažeidimo protokolas už tai, kad būdama laikraščio „Radviliškio kraštas" redaktorė, kaip viešosios informacijos rengėja bei už visuomenės informavimo priemonės turinį atsakingas asmuo, 2016 m. spalio 21 d. laikraštyje „Radviliškio kraštas" Nr.42, atspausdino publikacijas „Rinkiminės įžvalgos ir komentarai" ir „Bendruomenės namuose lankėsi A. Gaidžiūnas ir E. Vareikis", nepažymėjo kaip politinę reklamą, tuo pažeisdama Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo 15 straipsnio 1 dalį ir padarydama pažeidimą, numatytą ATPK.

Šiaulių apygardos teismui pateiktą skundą apeliantės atstovas grindė tuo, kad Radviliškio rajono apylinkės teismas netinkamai nustatė ir nepagrindė, kodėl būtent A. J. patraukta administracinėn atsakomybėn, be to, publikacijos yra žodžio laisvės išraiška, o ne politinė agitacija ar skatinimas balsuoti išimtinai už vieną politinę partiją ar asmenį.

Radviliškio apygardos rinkimų komisijos Politinės reklamos sklaidos ir stebėsenos grupė įvertinusi publikacijų turinį nustatė, jog turinys atitinka politinės reklamos apibrėžimą (publikacijose rinkėjai tiesiogiai kviečiami balsuoti už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vienmandatėje iškeltą kandidatą; rinkėjams siekiama sudaryti teigiamą įvaizdį apie vieną partiją ir raginama nebalsuoti už kitus kandidatus, pateikiama kandidato asmeninė nuomonė ir t.t.); publikacijos nepažymėtos pagal teisės aktų reikalavimus, kas yra laikoma paslėpta politine reklama, kuri yra draudžiama politinės kampanijos laikotarpiu, o už jos skleidimą taikoma teisės aktų nustatyta atsakomybė. Laikraščio „Radviliškio kraštas" redaktorei surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas.

Išnagrinėjęs bylą, apeliacinės instancijos teismas pažymėjo, jog vien tai, kad atsakomybėn patrauktas asmuo nepripažįsta savo kaltės, nereiškia, kad buvo priimtas nepagrįstas ir neteisėtas sprendimas. Atsižvelgus į nurodytas aplinkybes, daroma išvada, kad apeliantės administracinis teisės pažeidimas yra visiškai įrodytas, byla ištirta išsamiai, apylinkės teismas tinkamai įvertino byloje esančius įrodymus ir priėmė teisingą procesinį sprendimą, kurio naikinti apeliaciniame skunde nurodomais motyvais nėra pagrindo.

Laikraščio „Radviliškio kraštas" redaktorė skirtą baudą susimokėjo.