Ne visi rinkimų kovos metodai – pateisinami

2015-07-29

Savivaldos rinkimų kovos baigtos, aistros rimsta, postai išdalyti, tačiau grįžti į praėjusį pavasarį ar net rudenį tenka nuolat. Antradienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priėmė keletą sprendimų, susijusių su varžovų pasirinktais neteisėtais politinės reklamos būdais.

Ne visi rinkimų kovos metodai – pateisinami

VRK pripažino paslėpta visuomeninio rinkimų komiteto „Vieningas Kaunas" politine reklama 2014 m. spalio–gruodžio mėn. ir 2015 m. kovo mėn. leidiniuose „Kauno diena", „Lietuvos ryto" priede „Laikinoji sostinė", „Respublika" bei „Vakaro žinios" paskelbtas dešimt publikacijų. Jų temas ir suinteresuotumą išdėstytais teiginiais atskleidžia rašinių pavadinimai: „Du požiūriai į Kauno valdymą", „Kiek Matijošaitis nukentėjo nuo Putino", „Kauniečių pamėgtas projektas judėk sveikai vėl kviečia bėgioti", „Geriausias savivaldybės žadintuvas rinkimai", „Andrius Kupčinskas apgavo kauniečius?", „Ar savivalda nugalės partivaldą", „Kauniečiai kviečiami išsakyti nuomonę apie miesto transporto reformą", „Miesto transporto reforma – ką apie ją mano kauniečiai", „Skaidri savivaldybės veikla ne galimybė, o būtinybė", „Tokios profesionalios frakcijos Kaunas dar neturėjo". Dalis minėtų publikacijų buvo išspausdinta išsyk dviejuose ar trijuose leidiniuose.

Todėl rinkimų komiteto „Vieningas Kaunas" didžiausias leistinas politinės kampanijos išlaidų dydis sumažintas 25 482 eurais. Šią sumą sudaro minėtų publikacijų skelbimo politinės reklamos įkainiais išlaidos.

VRK taip pat pripažino, kad visuomeninei organizacijai „Vieningas Kaunas" apmokėjus to paties pavadinimo rinkimų komiteto politinės reklamos skelbimą, buvo pažeistos Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo nuostatos. Kitaip tariant, rinkimų komiteto ir jo kandidato į Kauno miesto merus Visvaldo Matijošaičio politinė kampanija buvo finansuota per trečiuosius asmenis.

Pripažinta, kad finansuojant rinkimų komiteto ir jo kandidato į Kauno miesto merus V. Matijošaičio politinę kampaniją per trečiuosius asmenis, buvo padarytas šiurkštus minėto įstatymo pažeidimas. Dėl to rinkimų užstato rinkimų komitetui „Vieningas Kaunas" VRK negrąžins.

VRK posėdyje buvo nagrinėtas ir kitas su politine reklama ir minėtu kandidatu į Kauno miesto merus susijęs klausimas.

Nuspręsta pripažinti, kad 2015 metų trečiajame žurnalo „Valstybė" numeryje išspausdintos publikacijos „Ačiū nomenklatūrai ir Z. Vaigauskui už dar vieną rinkimų cirką", „Kol yra krabų ir agurkų, lietuviams Kremlius nebaisus", „Politinėje rinkodaroje – Paksaitės ir Matijošaituko dvikova" yra paslėpta negatyvi tuomečio kandidato V. Matijošaičio politinė reklama.

Tačiau gautą skundą išnagrinėjusi VRK minėto žurnalo antrojo numerio publikacijos „Įtakingiausių ir pavojingiausių Lietuvos oligarchų dešimtukas" paslėpta kandidato V. Matijošaičio politinė reklama nepripažino.

Taip pat nepripažinta, kaip siekė skundo autorius, kad leidžiant trečiąjį „Valstybės" numerį buvo pažeistas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme nustatytas rinkimų agitacijos draudimas.