Naują merą Širvintų rajonas turės tiktai birželį

2015-03-21

Atskleistus rinkimų įstatymo pažeidimus pripažinusi šiurkščiais, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino merų rinkimų rezultatus vienmandatėje Širvintų rajono savivaldybės rinkimų apygardoje.

Naują merą Širvintų rajonas turės tiktai birželį

Už tokį sprendimą balsavo devyni iš šešiolikos VRK narių. Pakartotiniai rinkimai (bus renkamas tiktai meras) Širvintų rajone paskirti birželio 7 dieną.

Šio klausimo svarstymas užtruko daugiau kaip pusantros valandos, pasisakančiųjų kalbos buvo emocingos, kupinos abipusių kaltinimų. Posėdyje dalyvavo ir kalbėjo apie dešimt svečių – politinių partijų, savivaldybės, rinkimų komisijų atstovų, prokuroras.

Pasak VRK pirmininko pavaduotojos, darbo grupės vadovės Lauros Matjošaitytės, iš Širvintų gauta daug skundų dėl rinkimų įstatymo pažeidimų, todėl siūloma pripažinti juos šiurkščiais ir panaikinti rinkimų rezultatus. Dėl rinkėjų papirkimo (BK 172 str. 1 d.) Širvintų rajone kovo 15 d. buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. VRK posėdyje dalyvavęs prokuroras Alvydas Valiukevičius buvo nekalbus – jis tik pranešė, kad šiuo metu nustatyta, jog papirktų rinkėjų galėjo būti apie 50, dviem asmenims jau yra įteikti pranešimai apie įtarimus.

Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Inga Matukaitė informavo, kad kovo 20 dieną posėdžiavusi komisija didžiąja balsų dauguma nusprendė dėl šiurkščių Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų rinkimų rezultatus Širvintų rajone pripažinti negaliojančiais. Dėl pažeidimų buvo surašyti du administracinių teisės pažeidimų protokolai, dar aštuoni pranešimai – perduoti policijai. Komisijos pirmininkė pasakojo apie Darbo partijos stebėtojų savivalę, trukdant komisijai dirbti, apie rinkėjams dalintus nedeklaruotus mažareikšmius daiktus.

Pasak Širvintų kaimiškosios rinkimų apylinkės pirmininkės Editos Tviragienės, jau nuo 2004 metų laimėti savivaldos rinkimus Širvintų rajone Darbo partija siekia neteisėtais metodais. Pirmininkės žodžiais, šiemet per pakartotinį balsavimą šios partijos atstovai elgėsi įžūliai – spaudė, atvirai grasino, šmeižė, falsifikavo, vežė balsuoti apgirtusius, aplinkoje nesiorientuojančius asmenis.

Širvintų rajono merasVincas Jasiukevičius atkreipė dėmesį, kad ne vieno Darbo partijos kandidato į tarybą šeimos nariai, artimi giminaičiai dirba rajono policijos komisariate. Pinskai važinėjo po rajoną, agituodami už šią partiją ir jos kandidatę į merus. V. Jasiukevičius siūlė panaikinti rinkimų rezultatus Širvintų rajone ir vienmandatėje, ir daugiamandatėje rinkimų apygardose.

Apie įtampą šiame rajone, trintį tarp savivaldybės rinkimų komisijos narių ir jos pasiryžimą atsistatydinti buvo informuota VRK, kurios nariai ir pirmininkas padėtį aiškinosi vietoje, nuvykę į Širvintas.

VRK posėdyje taip pat kalbėjo 55,44 proc. rinkėjų balsų per pakartotinį balsavimą renkant merą surinkusi Živilė Pinskuvienė ir jos advokatas. Oponentai kaltinti beveik tokiais pat veiksmais, aiškinant, jog tai – politinis kerštas dėl nenusisekusių rinkimų (Darbo partijai Širvintų taryboje atiteko devyni mandatai iš 20, LSDP kandidatas į merus Andrius Jozonis surinko 43,58 proc. balsų).

VRK devyniais balsais prieš septynis panaikino merų rinkimų rezultatus vienmandatėje Širvintų rajono savivaldybės rinkimų apygardoje. Pakartotiniai rinkimai čia bus surengti birželio 7 dieną.