Liko dvi savaitės teikti siūlymus 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčių projektui

2023-09-25

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad liko dvi savaitės iki termino pabaigos, kai galima pateikti siūlymus kitų metų rudenį vyksiančių Seimo rinkimų apygardų ribų projektui.

Liko dvi savaitės teikti siūlymus 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų pokyčių projektui

Planuojamą apygardų ribų pokytį VRK jau yra pristačiusi Seime (renginio įrašas). Tada ir paaiškėjo, kad 14 vienmandačių apygardų šiuo metu nebeatitinka Rinkimų kodekse numatyto leistino iki 10 procentų rinkėjų skaičiaus nuokrypio. 7 apygardos yra per mažos (Karšuvos, Nevėžio, Sėlos rytinė, Sėlos vakarinė, Vilkaviškio, Molėtų-Širvintų ir Deltuvos pietinė), o 7 – per didelės (Nemenčinės, Garliavos, Aleksoto-Vilijampolės, Medininkų, Naujosios Vilnios, Naujamiesčio-Naujininkų ir Mėguvos). 

VRK duomenimis, vienokie ar kitokie apygardų ribų pokyčiai bus 44 vienmandatėse rinkimų apygardose Lietuvos teritorijoje, o 26 apygardų ribos nesikeis. Didžiausias apygardų ribų žemėlapio perbraižymas numatomas Vilniaus ir Kauno regionuose, taip pat – Šiaurės Rytų Lietuvoje. Kitur apygardų ribų pokyčiai bus minimalūs, susiję tik su rinkėjų skaičiaus svyravimu, kad būtų išlaikomas panašus rinkėjų skaičius pagal Rinkimų kodekse numatytas leistinas ribas. 

VRK siūlomas 2024 m. Seimo rinkimų apygardų ribų projektas

Pasiūlymus dėl Seimo rinkimų apygardų ribų keitimo galima siųsti el. pašto adresu apygarduribos@vrk.lt iki 2023 m. spalio 9 d. 

Seimo rinkimų apygardų ribų analizę VRK atlieka bendradarbiaudama su Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedra. Remiantis iš Lietuvos gyventojų registro gautais rinkėjų skaičiaus duomenimis, stebimi vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjų pokyčiai ir atsižvelgiant į rinkėjų skaičių konkrečioje rinkimų apygardoje, valstybės teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą, žiūrima, ar iki tol buvusios rinkimų apygardos netapo per mažos arba per didelės. 

VRK primena, kad vadovaujantis Rinkimų kodeksu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti yra sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys balsavimo teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir 71 vienmandatė rinkimų apygarda: 70 – Lietuvos Respublikos teritorijoje ir 1 – Pasaulio lietuvių vienmandatė apygarda. 

Artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai numatomi 2024 m. spalio 13 d. 

 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt