Lietuvos ir Suomijos rinkimų organizatoriai dalijosi rinkimų saugumo užtikrinimo patirtimi

2021-06-04

Birželio 4 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovai dalyvavo nuotoliniame susitikime su Suomijos rinkimų organizatoriais ir pasidalijo gerąja Lietuvoje vykstančių rinkimų saugumo užtikrinimo patirtimi.

Lietuvos ir Suomijos rinkimų organizatoriai dalijosi rinkimų saugumo užtikrinimo patirtimi

Suomijos Teisingumo ministerija siekia sukurti šiaurės Europos valstybių nacionalinių rinkimų saugumo užtikrinimo grupių bendradarbiavimo platformą, kuri prisidėtų prie efektyvesnio šalių nacionalinių rinkimų saugumo užtikrinimo. Lietuvos nacionalinis rinkimų saugumo užtikrinimo tinklas buvo pakviestas prisijungti. 

Šio susitikimo metu Suomijos rinkimų  administracijos vadovas Arto Jääskeläinen pasidalijo Suomijos rinkimų saugumo užtikrinimo grupės darbo patirtimi saugant rinkimus ir jų organizavimą Covid-19 pandemijos kontekste. 

Lietuvos rinkimų saugumo užtikrinimo grupės koordinatorė  Kristina Ivanauskaitė-Pettinari pristatė 2020 m. Seimo rinkimų organizavimo patirtį, įveiktus iššūkius bei akcentavo nacionalinio rinkimų saugumo užtikrinimo tinklo svarbą efektyviai kovojant su kibernetinėmis atakomis, dezinformacija, netikromis naujienomis, pandemijos naratyvais.

Susitikimo metu kalbėta ir apie asmens duomenų apsaugos užtikrinimo svarbą organizuojant rinkimus. Suomijos Duomenų apsaugos Ombudsmeno tarnybos vadovė Anu Talus ir VRK duomenų apsaugos pareigūnas Rokas Stabingis dalijosi patirtimi, kaip dirbama saugant asmens duomenis rinkimų metu jų valstybėse. 

Renginyje skirtas dėmesys kibernetiniam saugumui. Suomijos nacionalinio kibernetinio saugumo centro Informacinės saugos specialistas Juha Tretjakov ir Lietuvos Nacionalinio kibernetinio saugumo centro Kritinės informacijos infrastruktūros saugumo skyriaus vedėjas Viktoras Pinkevičius pristatė priemones, padedančias užtikrinti kibernetinį saugumą jų šalyse vykstančių rinkimų metu. 

Taip pat buvo paliesta ir kovos su dezinformacija tema rinkimų laikotarpiu. Šia tema pasisakė Suomijos ministro Pirmininko biuro Komunikacijos vadovas Päivi Tampere bei visuomeninės organizacijos „Debunk EU" vadovas Viktoras Daukšas, akcentuodami, kad rinkimų metu labai svarbu kelti į viešumą dezinformacijos atvejus, nedelsiant juos demaskuoti, taip pat – šviesti piliečius, ugdyti jų kritinį mąstymą ir taip kurti saugesnę pilietinę visuomenę.  

Šiame renginyje taip pat dalyvavo atstovai iš Suomijos Teisingumo, Užsienio reikalų ministerijų, Saugumo komiteto sekretoriato, Saugumo ir žvalgybos tarnybos. Taip pat – VRK koordinuojamo Rinkimų saugumo užtikrinimo tinklo atstovai iš įvairių Lietuvos institucijų.   

 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt