Kviečiame į Seimo rinkimų apygardų ribų esamos situacijos pristatymą

2019-06-27

Ruošiantis 2020 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) š. m. liepos 2 d. (antradienį) 12 val. organizuoja esamos rinkimų apygardų ribų situacijos pristatymą. Jis vyks Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (Gynėjų g. 8, Vilnius).

Kviečiame į Seimo rinkimų apygardų ribų esamos situacijos pristatymą

Primename, kad Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti sudaroma viena daugiamandatė rinkimų apygarda, kurioje balsuoja visi turintys rinkimų teisę Lietuvos Respublikos piliečiai. Be to, Lietuvos Respublikos teritorija dalijama į 71 vienmandatę rinkimų apygardą, atsižvelgiant į rinkėjų skaičių rinkimų apygardoje, Lietuvos Respublikos teritorijos suskirstymą į vienmandates rinkimų apygardas per ankstesnius Seimo rinkimus ir administracinį teritorinį padalijimą. Rinkimų apygarda sudaroma iš bendrą ribą turinčių rinkimų apylinkių.

Rinkimus reglamentuojantys teisės aktai numato, kad rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Seimo rinkimų įstatymas įpareigoja Vyriausiąją rinkimų komisiją, likus ne mažiau kaip 210 dienų iki rinkimų, nustatyti ir, likus ne mažiau kaip 180 dienų iki rinkimų, savo interneto svetainėje paskelbti rinkimų apygardas sudarančių rinkimų apylinkių sąrašą, jų balsavimo būstinių adresus ir telefonus, apygardos rinkėjų skaičių, apygardų rinkimų komisijų adresus ir telefonus.

Be to, Konstitucinis Teismas 2015 m. spalio 20 d. nutarime pažymėjo, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus.

Lietuvos Respublikos demografiniai pokyčiai sąlygoja, kad Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose gyventojų skaičius auga, o regionuose – mažėja. Todėl rinkimų apygardų ribų pokyčiai yra neišvengiami dar iki  ateinančių metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų.

Lietuvos Respublikos teisės aktai numato, kad artimiausi Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai preliminariai vyks 2020 m. spalio 11 d.

Vyriausioji rinkimų komisija visus besidominčius rinkimų apygardų ribų klausimais maloniai kviečia dalyvauti pristatyme.

 

Kontaktams:
Tel.: (8 5) 239 6982
El. p.: komunikacija@vrk.lt