Kovo 19 dienos VRK posėdis: patvirtinta nauja Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisija

2015-03-20

Pakartotinius savivaldos rinkimus Trakų rajone organizuos nauja šios savivaldybės rinkimų komisija, kurią vakar patvirtino Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Ketvirtadienį vykusiame posėdyje rašytinį pasižadėjimą davė šios rinkimų komisijos pirmininkė, dėl kurios VRK apsisprendė apsvarsčiusi dvi į šias pareigas siūlomas kandidatūras. Didesnė darbo per rinkimus patirtis lėmė, kad pirmininke paskirta Giedrė Žuromskienė, kurią į komisiją pasiūlė Socialdemokratų partija.

Be G. Žuromskienės, rinkimų komisijoje dirbs Tomaš Charukevič (Lenkų rinkimų akcija, LLRA), Stasė Genytė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD), Alina Kuleš (pasiūlyta savivaldybės administracijos direktoriaus), Roman Mirončuk (pasiūlė teisingumo ministras), Asta Narkevičienė (delegavo partija „Tvarka ir teisingumas"), Ineta Nebutova (Liberalų sąjūdis), Danuta Pužienė (Darbo partija), Greta Šukytė (Lietuvos laisvės sąjunga), Beata Tučkovska (partija „Rusų aljansas").

Tiktai LLRA ir TS-LKD į savivaldybės rinkimų komisiją pasiūlė tuos pačius asmenis, kurie dirbo VRK paleistoje komisijoje.

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatus Trakų rajone VRK panaikino kovo 8 dieną dėl atskleistų Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimų, kuriuos pripažino šiurkščiais. Pakartotiniai rinkimai ten vyks šiemet birželio 7 d.

VRK nutarė skundus, kurie buvo gauti ketvirtadienį ar trečiadienio vakare, nagrinėti kovo 21 dieną rengiamame posėdyje. Visuose juose įvairiais motyvais prašoma panaikinti savivaldos rinkimų rezultatus. Tokie skundai gauti iš Kėdainių, Šilalės, Šilutės, Širvintų, Švenčionių, Varėnos rajonų ir Kalvarijos bei Visagino savivaldybių.

Galutinius savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatus VRK tvirtins šį sekmadienį, kovo 22-ąją. Įstatymas VRK įpareigoja tai padaryti, išnagrinėjus visus skundus, ne vėliau kaip per 7 dienas po rinkimų. 19-os savivaldybių, kuriose kovo 1 d. merai buvo išrinkti iš pirmo karto, rinkimų rezultatus VRK patvirtino kovo 8 dieną. Savivaldos rinkimai jau įvyko ir vietos valdžia išrinkta Alytaus mieste, Birštone, Druskininkuose, Ignalinos, Jonavos, Kauno ir Lazdijų rajonuose, Marijampolėje, Molėtų rajone, Neringoje, Pagėgiuose, Palangos mieste, Panevėžio rajone, Rietave, Šalčininkų, Pasvalio, Utenos, Vilkaviškio ir Vilniaus rajonuose.

Priklausomai nuo to, kokius sprendimus, ištyrusi gautus skundus, VRK priims, kovo 22 dieną bus patvirtinti galutiniai rinkimų rezultatai 40–32-iose savivaldybėse, o keliose likusiose, jeigu tokių bus, – paskelbti pakartotiniai rinkimai.

Šešis laikraštyje „Palangos tiltas" pernai lapkritį ir šiemet sausio–vasario mėn. publikuotus straipsnius, dėl kurių buvo gauti skundai, VRK pripažino TS-LKD Palangos miesto kandidatų sąrašo ir kandidato į Palangos miesto savivaldybės tarybos narius – merus Šarūno Vaitkaus paslėpta politine reklama. Dėl to minėto kandidatų sąrašo ir kandidato į merus didžiausias leistinas politinės kampanijos išlaidų dydis sumažintas 4 067 eurais (14 044 litais). Laikraščiui „Palangos tiltas" rekomenduota politinės kampanijos laikotarpiu atidžiau parinkti informaciją, skelbiamą rubrikoje „Dienos citata", kad tiesiogiai ar netiesiogiai nebūtų propaguojami rinkimų dalyviai ar kai kuriems rinkimų dalyviams nebūtų sudaromos išskirtinės sąlygos, laikraščio skaitytojai nebūtų klaidinami dėl tikrojo informacijos paskelbimo tikslo.

Alaus „Už Lietuvą, vyrai" ir jo etiketės, kurioje neabejotinai pavaizduotas partijai „Tvarka ir teisingumas" atstovaujantis Seimo narys, gamybą ir platinimą VRK pripažino politine reklama.

Dienraštyje „Lietuvos rytas" ir interneto portale lrytas.lt publikacija „Patyręs meras R. Malinauskas moteris plėšrūnes jaučia iš tolo" paslėpta politine reklama nepripažinta.

VRK taip pat nepripažino, kad Tauragės rajono savivaldybės Lauksargių globos namuose buvo papirkinėjami rinkėjai.