Aptartas Rinkimų, politinių partijų veiklos ir politinių partijų finansavimo korupcijos prevencijos 2016–2017 metų programos įgyvendinimas

2017-03-07

Vakar, kovo 6 d., Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) aptartas Lietuvos Respublikos rinkimų, politinių partijų veiklos ir politinių partijų finansavimo korupcijos prevencijos 2016–2017 metų programos įgyvendinimas 2016 m. Susitikime dalyvavo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius, Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Ekstremalių situacijų ir patrulių skyriaus vyriausiasis tyrėjas Vaidas Giršvildas ir VRK atstovai.

Aptartas Rinkimų, politinių partijų veiklos ir politinių partijų finansavimo korupcijos prevencijos 2016–2017 metų programos įgyvendinimas

VRK, kaip nuolatinė aukščiausiosios rinkimų ir referendumų organizavimo bei vykdymo valstybės institucija, užtikrinanti politinių kampanijų demokratiškumą, politinių kampanijų finansavimo teisėtumą, skaidrumą ir viešumą, kartu su kitomis šią programą įgyvendinančiomis institucijomis antikorupcinio švietimo ir informavimo priemonėmis siekia ugdyti rinkėjų ir politikų bei kitų politiniuose procesuose dalyvaujančių subjektų pilietiškumą, politinę ir teisinę sąmonę, skatinti nepakantumą neetiškam ir neteisėtam elgesiui, galinčiam sudaryti realias prielaidas korupcijai. Iki šiol trūko kompleksinių korupcijos prevencijos priemonių, kurios leistų efektyviai šalinti šias problemas.

Šią programą įgyvendinančių institucijų manymu, labai svarbu ugdyti rinkėjų sąmoningumą ir skatinti jų sąžiningumą, nes jų pilietiškumo stiprėjimas atneš pozityvias permainas politinėje erdvėje.

VRK pirmininko pavaduotojos Elenos Masnevaitės teigimu, šios, prieš politinę korupciją nukreiptos, programos įgyvendinimas yra puikus tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys, davęs teigiamų rezultatų užtikrinant didesnį politinių veiklos ir rinkimų procesų skaidrumą, pilietinį sąmoningumą bei politinį sąžiningumą.

Labai svarbi programos dalis – tai atitinkamų teisės aktų pakeitimai, kuriuos planuojama inicijuoti šiais (2017) metais. Susitikimo metu institucijų atstovai itin probleminėmis sritimis įvardijo politinių partijų neteisėto finansavimo klausimus, nepažymėtos politinės reklamos sklaidą.

Susitikimo metu, planuojant artėjančių rinkimų darbus, institucijų atstovai vienareikšmiškai pritarė, kad būtina įtvirtinti atitinkamas Baudžiamojo kodekso (BK) nuostatas, susijusias su neteisėtu politinių partijų finansavimu (Lietuvoje už politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo, politinės reklamos skleidimo pažeidimus taikoma administracinė atsakomybė). Taip pat būtinos BK pataisos dėl rinkėjų papirkimo sudėties (172 str.) koregavimo.

2016 m. liepos mėnesį Vyriausybė pritarė atitinkamoms BK pataisoms ir jas pateikė svarstyti Seimui. Siūlomų pataisų projekte nelieka trukdymo rinkėjui sąlygos. O tai reiškia, kad nusižengiama, kuomet rinkėjas raginamas balsuoti pagal papirkėjo valią. Už pažeidimus baudžiamas tiek perkantis balsus asmuo, tiek papirkimo organizatorius. Bausmių už rinkėjų papirkimą nesiūloma keisti. Už tai numatyti viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas pasidžiaugė, kad palyginus su 2012 m. rinkimais 2016 m. Seimo rinkimuose, pranešimų apie galimus pažeidimus sulaukta du su puse karto mažiau, tris kartus mažesnis ir ikiteisminių tyrimų skaičius. Per šiuos rinkimus su teisėsaugos institucijomis bendradarbiauta labai atsakingai, pasiruošta griežtai kontrolei, todėl padėtis gerėja ir bendru visų darbu galima pasiekti tokių gerų rezultatų.

Rinkimų papirkimo mažėjimo tendenciją Lietuvoje pastebėjo ir Žmogaus teisių ir demokratinių institucijų biuras (angl. OSCE/ODIHR), kuris š. m. sausio 31 d. apie tai paskelbė 2016 m. spalio 9 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų vertinimo misijos ataskaitoje.

VRK į susitikimą atvykusiems įstaigų atstovams įteikė padėkas už bendradarbiavimą įgyvendinant Lietuvos Respublikos rinkimų, politinių partijų veiklos ir politinių kampanijų finansavimo korupcijos prevencijos 2016–2017 metų programą, pagalbą dirbant su rinkimų komisijomis, viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimą bei indėlį kovojant su korupcija užtikrinant skaidrius rinkimus.

Su Lietuvos Respublikos rinkimų, politinių partijų veiklos ir politinių kampanijų finansavimo korupcijos prevencijos 2016–2017 metų programos įgyvendinimo priemonių 2016–2017 metų plano vykdymo 2016 m. ataskaita galite susipažinti ČIA.

Susitikimo nuotraukų albumą galima peržiūrėti paspaudus ant žemiau esančios nuotraukos.

2017-03-06