Tarptautinė konferencija Ukrainoje „Informacinių technologijų naudojimas rinkimuose: sunkumai, rizikos, perspektyvos"

2017-03-31

Š. m. kovo 27–28 dienomis, Kijeve (Ukrainoje), Europos Tarybos Venecijos komisijos atstovai iš Ukrainos, bendradarbiaujant su Tarptautiniu rinkimų fondu (IFES), Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) ir Ukrainos centrine rinkimų komisija surengė tarptautinę konferenciją „Informacinių technologijų naudojimas rinkimuose: sunkumai, rizikos, perspektyvos".

Tarptautinė konferencija Ukrainoje „Informacinių technologijų naudojimas rinkimuose: sunkumai, rizikos, perspektyvos

Konferencijoje patirtimi, naudojant informacines technologijas rinkimuose, dalinosi Lietuvos, Latvijos, Moldavijos, Gruzijos, Olandijos rinkimų komisijų atstovai. Lietuvos rinkimų organizavimo atstovai, VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir VRK sekretoriato Kompiuterinių technologijų skyriaus vedėjas Darius Gaižauskas, kuris pristatė informacinių technologijų sprendimus ir panaudojimo galimybes vykdant rinkimus Lietuvoje.

Konferencijos tikslas – identifikuoti, Europoje rinkimų metu, naudojamų informacinių technologijų tarptautinius principus ir standartus, pasidalinti egzistuojančia kitų šalių patirtimi ir praktika rinkimuose pasitelkiant informacines technologijas bei aptarti jų panaudojimo galimybes Ukrainoje, rinkimų metu. Diskutuota apie informacinės sistemos ir duomenų apsaugos svarbą bei efektyvių ir saugių įrankių parinkimą, kurie atitiktų šių dienų techninės bei socialinės raidos lygį ir taip padarytų labiau efektyvų ir skaidrų Ukrainos rinkimų komisijų darbą.

Konferencijos metu susidomėjimo sulaukė Latvijoje naudojama balsų skaičiavimo sistema skenuojant biuletenius, rinkimų rezultatų duomenų perdavimo informacinė sistema ir jos procedūros Gruzijoje ir Moldavijoje bei atvykusių balsuoti rinkėjų žymėjimas ir greitas rinkimų rezultatų išpublikavimas Lietuvoje.

Ne tik įdomus faktas Ukrainos rinkimuose, bet ir opi problema, kuri buvo minima konferencijos metu, – rinkimų biuletenis, kurio ilgis 1 metras, plotis 20 cm. Dėl didelio kandidatų skaičiaus (kartais virš 100), kurie surašomi į rinkimų biuletenį, raidžių dydis biuletenyje 5 mm. Todėl komisija siūlo keisti biuletenį, kandidatus surašyti plakate ar brošiūroje, o į biuletenį įrašyti tik pasirinkto kandidato rinkimų numerį. Taip, kaip tai daroma Lietuvoje, reitinguojant kandidatus.

Konferencijos „Informacinių technologijų naudojimas rinkimuose: sunkumai, rizikos, perspektyvos" įrašą anglų kalba galima rasti ČIA