Rinkėjai jau gali paremti kandidatus – išduodami parašų rinkimo lapai

2017-02-14

Vyriausiojoje rinkimų komisijoje baigiasi kandidatų pareiškinių dokumentų priėmimas. Savivaldybių rinkimų komisijoms kandidatai į savivaldybės tarybos narius – merus pareiškinius dokumentus teikia iki š. m. kovo 9 d. Savarankiškais politiniais kampanijos dalyviais naujuose Seimo nario rinkimuose vienmandatėje Anykščių–Panevėžio apygardoje Nr. 49 registruota šešiolika dalyvių. Šakių rajono rinkimų apygardoje Nr. 42 – šeši, Jonavos rajono rinkimų apygardoje Nr. 10 – aštuoni užsiregistravę politinės kampanijos dalyviai, kandidatai į merus. Pretendentams jau išduodami parašų rinkimo lapai.

Rinkėjai jau gali paremti kandidatus – išduodami parašų rinkimo lapai

Vėliausiai iki kovo 14 d. pretendentai į kandidatus turės pateikti jų kandidatavimą palaikančių rinkėjų parašus. Kiekvieną partijos keliamą kandidatą, kaip ir save iškėlusį asmenį vienmandatėje rinkimų apygardoje, parašais gali paremti tik tos apygardos rinkėjai.

Pretendentai į laisvą Seimo nario vietą, apygardos rinkimų komisijai turės grąžinti VRK išduotus lapus su ne mažiau kaip 1000 tos apygardos rinkėjų parašų, Jonavoje kandidatai į merus – 300, Šakiuose – 220 tos apygardos rinkėjų parašų.

 

Parašų lapus kandidatams į Seimo narius, š. m. vasario 14 d. duomenimis, VRK jau išdavė:

1.      Ričardui Sargūnui, Darbo partijos kandidatui,

2.      Kristupui Augustui Krivickui, Lietuvos centro partijos kandidatui,  

3.      Auksei Kontrimienei, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatei,

4.      Valentinui Stundžiui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatui,

5.      Editai Tamošiūnaitei, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatei,

6.       Lukui Pakelčiui, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatui,

7.      Antanui Baurai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatui.

Pateikti pareiškinius dokumentus ir gauti parašų rinkimų lapus dar ruošiasi 8 kandidatai.

Šakių rajono rinkimų apygardoje kandidatams į merus rinkimų lapai išduoti:

1.         Edgarui Pilypaičiui, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatui,

2.         Vidui Cikanai, Lietuvos centro partijos kandidatui.

Jonavos rajono rinkimų apygardoje rinkimų lapai išduoti numatančiai išsikelti kandidatei Alinai Batulevičienei. 

Likusiems kandidatams, Šakių ir Jonavos rajono rinkimų apygardose, pateikus pareiškinius dokumentus savivaldybės rinkimų komisijai ir komisijai priėmus sprendimą dėl kandidato registravimo, bus išduoti parašų rinkimo lapai. 

Rinkėjų parašai renkami popieriniuose ir (ar) elektroniniuose parašų rinkimų lapuose.

Elektroniniu būdu, tik savo apygardoje išsikėlusius kandidatus, galima paremti portale www.rinkejopuslapis.lt, prisijungus per elektroninės valdžios vartus.

Kandidatus į Seimo narius vienmandatėje Anykščių-Panevėžio rinkimų apygardoje elektroniniu būdu galima paremti ČIA. Paremti gali tik šios apygardos rinkėjai, prisijungę per elektroninės valdžios vartus. 

Kandidatus į merus Jonavos ir Šakių rajonų savivaldybėse elektroniniu būdu galima paremti ČIA. Prisijungę per elektroninės valdžios vartus galite paremti savo savivaldybės kandidatus į merus.

Popieriniuose rinkimų lapuose, rinkėjų parašus turi teisę rinkti kandidatai arba jų pavedimu kiti rinkėjai. Parašus renkantis asmuo gali rinkti parašus tik už vieną kandidatą. Tačiau rinkėjas gali paremti neribotą skaičių kandidatų, priklausančių rinkėjo apygardai.

Asmenys, renkantys rinkėjų parašus, privalo rinkėjui prisistatyti ir informuoti, kokiu tikslu renkami asmens duomenys ir parašai. Rinkėjas visus savo asmens duomenis (vardą, pavardę, paso ar asmens tapatybės kortelės numerį, gyvenamąją vietą) ir datą rinkėjų parašų rinkimo lape įrašo pats ir pasirašo.

Parašų rinkėjai, kandidatai ar jų atstovai nuo parašų rinkimų lapų išdavimo iki surinktų rinkėjų parašų ir parašų rinkimo lapų perdavimo patikrinti tampa duomenų valdytojais. Tokie asmenys privalo saugoti asmens duomenų paslaptį.

Renkant rinkėjų parašus, draudžiama papirkti rinkėjus, atsilyginti ar žadėti atsilyginti už rinkėjo parašą, naudoti psichologinį ar kitokį smurtą ar kitaip paveikti rinkėjo valią, siekiant, kad rinkėjas pasirašytų ar nepasirašytų rinkėjų parašų rinkimo lape.

 

 

Vyriausiosios rinkimų komisijos informacija.