Galutiniuose rinkėjų sąrašuose – daugiau kaip pustrečio milijono asmenų

2015-02-23

Sekmadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinius rinkėjų, kurie dalyvaus savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, sąrašus. Juose – 2 542 605 rinkėjai.

Galutiniuose rinkėjų sąrašuose – daugiau kaip pustrečio milijono asmenų

Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme numatyta, kad iki rinkimų likus ne daugiau kaip septynioms dienoms, VRK išankstinius rinkėjų sąrašus su juose padarytais ir jos nustatyta tvarka pripažintais pakeitimais patvirtintina kaip galutinius rinkėjų sąrašus.

Dalyvauti savivaldos rinkimuose galės gyvenamąją vietą Lietuvoje deklaravę 21 895 užsienio piliečiai, iš kurių 4 202 – Europos Sąjungos (ES) valstybių piliečiai. Iš kitų, ES nepriklausančių, šalių daugiausia yra Rusijos (9 128) ir Baltarusijos (2 085) piliečių.

Tvirtindami galutinius rinkėjų sąrašus VRK nariai aiškinosi, dėl ko kai kuriuose regionuose rinkėjai neįprastai gausiai persiregistruoja balsuoti aplinkinėse savivaldybėse. Pirmiausia tai pasakytina apie Alytaus (apie 1 tūkst. rinkėjų), Šalčininkų ir Vilniaus rajonus. Pasitaiko atvejų, kai keliasdešimt rinkėjų registruojasi vienu adresu. Sunkiai paaiškinamas šių savivaldybių seniūnų aktyvumas išduodant pažymas, kad vienas ar kitas rinkėjas gyvena ne toje vietoje, kurią deklaravo. Tokie atvejai prieš rinkimus verčia sunerimti. Visi tokie atvejai tikrinami, siekiant nustatyti priežastis ir pašalinti pažeidimus, jei tokių bus.

VRK posėdyje taip pat atkreiptas dėmesys, kad kai kuriose savivaldybėse balsuoti namuose registruojasi neįprastai daug rinkėjų. Tokių skundų gauta iš kelių savivaldybių, nors daugiausia balsuoti namuose pageidavimą išreiškė Šalčininkų ir Vilniaus rajonų rinkėjai. Kai kuriose apylinkėse tokių rinkėjų – net ketvirtadalis.

VRK patvirtino galutinius rinkėjų sąrašus, tačiau nutarė artimiausiu metu parengti ir išplatinti oficialų pareiškimą, kuriuo rinkėjus įspės nebalsuoti prieš savo valią.

Praėjusiuose savivaldos rinkimuose 2011 metais galutiniuose rinkėjų sąrašuose buvo įrašyti apie 2,638 mln. rinkėjų.

Savivaldybių tarybų rinkimai vyks kovo 1 d. 60-tyje savivaldybių bus išrinkti 1 524 tarybos nariai, įskaitant 60 merų. Pirmąkart Lietuvos istorijoje merai bus renkami tiesiogiai. Kai kuriose savivaldybėse renkant merus neabejotinai prireiks papildomo balsavimo, kuris numatytas kovo 15 d.

Kartu su savivaldos, sostinės Žirmūnų apygardoje bus renkamas ir Seimo narys (vietoje čia išrinkto, tačiau 2014 m. Europos Komisijos komisaru tapusio Vytenio Povilo Andriukaičio). Dėl šių pareigų varžysis 12 kandidatų. VRK duomenimis, dalyvauti šiuose rinkimuose įrašyti 42 066 rinkėjai, savo gyvenamąją vietą deklaravę šios rinkimų apygardos teritorijoje.