Europos piliečių iniciatyva dėl veganiško maisto pradeda rinkti parašus

2023-04-05

2022 m. spalio 18 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva dėl veganiško maisto (angl. „Vegan Meal") pradeda rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.

Europos piliečių iniciatyva dėl veganiško maisto pradeda rinkti parašus

Šios Europos piliečių iniciatyvos organizatorių tikslas – privačiose ir viešosiose Europos erdvėse, kuriose parduodami maisto produktai ir gėrimai, aiškiai įtvirtinti nuolatinę veganiško maisto pasiūlą.

Iniciatyvos koordinatorių teigimu, ji yra skirta veganams ir tiems, kurie gerbia teisę į alternatyvų veganišką maistą, be to, ja siekiama imtis veiksmų klimato kaitos srityje, suteikiant geresnes galimybes ES vartotojams kasdieniame gyvenime gauti augalinių maisto produktų.

Šia Europos piliečių iniciatyva Europos Sąjungos prašoma, kad alternatyvaus veganiško maisto pasiūla Europos maisto produktų ir gėrimų pardavimo visuomenei vietose būtų įtvirtinta teisės aktais, ir tikimasi, kad, sulaukus Europos piliečių palaikymo, bus patvirtintas ES teisės aktas, suteiksiantis daug naudos planetai, t. y. padėsiantis švelninti klimato krizę, mažinti laukinių rūšių nykimą ir miškų naikinimą, geriau naudoti žemę, ginti jūrų gyvūniją ir augaliją, mažinti maisto švaistymą ir spręsti mitybos nepakankamumo klausimą.

ES valstybių narių piliečių pritarimo parašus iniciatyvos koordinatoriai pradeda rinkti 2023 m. balandžio 5 d.

Plačiau apie šią Europos piliečių iniciatyvą.   

Tam, kad dėl šios Europos piliečių iniciatyvos būtų pradėtas ES politikos formavimas, reikia, kad ES piliečiai, gyvenantys bent 7 skirtingose valstybėse narėse, ir sulaukę amžiaus, nuo kurio galima balsuoti Europos Sąjungos Parlamento rinkimuose, per vienerius metus surinktų ne mažiau kaip vieną milijoną Europos Sąjungos piliečių parašų, palaikančių šią iniciatyvą.

Kiekvienoje iš 7 valstybių narių iniciatyvą turi pasirašyti tam tikras minimalus reglamente nustatytas piliečių skaičius. Tokiu atveju, jei iniciatyvos organizatoriai nuspręstų rinkti piliečių parašus Lietuvoje, jie turėtų surinkti mažiausiai 7 755 – tai yra minimalus mūsų šaliai numatytas pritarimo pareiškimų skaičius.

Savo parašu paremti ir taip išreikšti palaikymą šiai ir kitoms Europos piliečių iniciatyvoms galima ČIA.

Lietuvoje už Europos Sąjungos piliečių iniciatyvų koordinavimą, pritarimo parašų tikrinimą, iniciatyvų veiklų viešinimą ir sertifikatų apie iniciatyvas parėmusių Lietuvos Respublikos piliečių išdavimą yra atsakinga Vyriausioji rinkimų komisija.

 

Kontaktams: 
Tel. (8 5) 239 6295 
El. p. komunikacija@vrk.lt