Dviem rinkėjus papirkusioms uteniškėms teismas skyrė baudas

2015-04-27

Praėjusią savaitę įsiteisėjusiu teismo baudžiamuoju įsakymu A. Surgailienei ir R. Mažylei paskirtos 10 MGL dydžio (377 eurų, arba 1 300 litų) baudos, kurias nuteistosios privalės sumokėti per keturis mėnesius.

Dviem rinkėjus papirkusioms uteniškėms teismas skyrė baudas

Mėginimas padidinti galimybę vienam Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatui patekti į savivaldybės tarybą jaunoms, 40 ir 35 metų, uteniškėms baigėsi teistumu.

Nustatyta, kad Antoneta Surgailienė, veikdama bendrininkų grupėje su Renata Mažyle, dar vasario viduryje susitarė pinigais atsilyginti rinkėjams, kurie 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimuose balsuos už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą ir jos kandidatą Vilių Jasiūną.

Kažkurią vasario dieną R. Mažylei užėjus į jos kailių ir odos saloną „Laimės deivė", A. Surgailienė jos paprašė paagituoti rinkėjus, kad šie balsuotų už „valstiečius". Kovo 1-ąją, rinkimų dieną, minėtoji sesers draugė A. Surgailienei telefonu pranešė, kad už balsuoti nurodytą politinę partiją sutinka trys žmonės. Po kelių minučių atsiųsta trumpąja žinute patikslino – prašo pinigų. A. Surgailienei parašius, kad sumokėtų po šešis eurus, R. Mažylė atsakė, kad užteks ir penkių, bet reikės juos nuvežti iki rinkimų apylinkės ir atgal.

Po keliolikos minučių A. Surgailienei nuvažiavus į sutartą vietą, į jos automobilį įsėdo du nepažįstami vyrai ir moteris. Vienas jų prisistatė R. Mažylės giminaičiu Žydrium ir pasakė, į kurią rinkimų apylinkę juos nuvežti. Prieš jiems išlipant A. Surgailienė parodė lapelį su skaičium 13 – priminė, už kurią partiją jie turi balsuoti, ir nurodė, kuriuos kandidatus sąraše reikia pažymėti, paaiškino, kaip tai reikia daryti biuletenyje. Trijulei grįžus į automobilį, A. Surgailienė pasiteiravo, už kurį kandidatą į merus jie balsavę. Pasiteisinusi neturinti grynųjų pinigų pažadėjo su jais atsiskaityti vėliau. Įsukus į automobilių stovėjimo aikštelę ir kalbant telefonu, moterį sulaikė policijos pareigūnai.

Ikiteisminio tyrimo metu duotus A. Surgailienės parodymus iš esmės patvirtino jos bendrininkė R. Mažylė, taip pat neteisėtu užmokesčiu susigundę rinkėjai Žydrūnas Kviklys, jo pusseserė Vaida Malakauskienė ir jos vyras Gediminas Malakauskas. Ž. Kviklys apskritai neketino eiti balsuoti, tačiau už „teisingą" balsavimą pasiūlyti pinigai, nors ir nedideli, jo nuomonę pakeitė. R. Mažylei paprašius, uždirbti iš pilietinės pareigos pasiūlė ir dviem savo giminaičiams.

Išnagrinėjęs byloje surinktus įrodymus, Utenos rajono apylinkės teismas konstatavo, kad jų pakanka patvirtinti A. Surgailienės ir R. Mažylės kaltę – jos papirkdamos Lietuvos Respublikos piliečiams trukdė pasinaudoti rinkimų teise, t. y. padarė BK 172 str. 1 dalyje numatytą nusikaltimą.

Minėtoji nusikalstama veika priskiriama prie apysunkių nusikaltimų; už ją baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Kaltinamosios sutiko su prokuroro sprendimu procesą užbaigti teismo baudžiamuoju įsakymu ir su pasiūlyta bausme – bauda.

Skirdamas bausmę teismas atsižvelgė, kad abi kaltinamosios prisipažino padariusios nusikaltimą, nuoširdžiai dėl to gailisi, praeityje neteistos ir nebaustos administracine tvarka, turi nuolatinę gyvenamąją vietą, dirba, charakterizuojamos teigiamai. Baudžiamoji byla baigiama teismo baudžiamuoju įsakymu, kaltinamosios savo kaltę pripažino, todėl joms paskirtas baudas teismas trečdaliu sumažino. Rinkėjus papirkinėjusioms A. Surgailienei ir R. Mažylei paskirtos vienodos galutinės bausmės – 10 MGL dydžio (376,60 Eur) baudos. Jas nuteistosios turės sumokėti per keturis mėnesius nuo šio teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos.

Per 14 dienų nuteistosios turėjo teisę paduoti apylinkės teismui prašymą, reikalaudamos surengti bylos nagrinėjimą teisme. Tokia savo teise jos nepasinaudojo. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas – neskundžiamas.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškeltas kandidatas Vilius Jasiūnas, dėl kurio taip stengėsi A. Surgailienė ir R. Mažylė, tapo Utenos rajono savivaldybės tarybos nariu. Nuo 2000 metų į tarybą nuolat išrenkamas UAB „Utenos duona" direktorius – šios kadencijos tarybos kontrolės komiteto narys.

Be jo, į Utenos rajono savivaldybės tarybą pateko dar du minėtosios partijos kandidatai – Albinas Grincevičius ir Jonas Slapšinskas. Pastarasis kovo 25 d. mandato atsisakė dėl nesuderinamų pareigų – balandžio 7 d. pirmajame naujai išrinktos tarybos posėdyje buvo paskirtas administracijos direktoriumi. Jį taryboje pakeitė bendrapartietis Vytautas Kazela.

Šios savivaldybės taryboje yra 25 nariai. Iš jų 11 mandatų, įskaitant meru išrinkto Alvydo Katino, atiteko Socialdemokratų partijai, penki – Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, keturi – Liberalų sąjūdžiui, du – Lietuvos laisvės sąjungai (liberalams).