Dėl savivaldybės tarybos ir mero posto Trakų rajone varžysis dešimt partijų

2015-03-24

Kovo 23 dieną baigėsi terminas pateikti prašymus registruoti savarankišku politinės kampanijos 2015 m. birželio 7 d. vyksiantiems pakartotiniams Trakų rajono savivaldybės tarybos rinkimams dalyviu. Politinės kampanijos dalyviais Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) užsiregistravo dešimt politinių partijų.

Dėl savivaldybės tarybos ir mero posto Trakų rajone varžysis dešimt partijų

Dėl šios savivaldybės tarybos narių mandatų ir mero posto užsiregistravo varžytis Darbo partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), Lenkų rinkimų akcija, Socialdemokratų partija (LSDP), Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Žaliųjų partija, partijos „Tvarka ir teisingumas" bei „Rusų aljansas" ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

Užsiregistravęs politinės kampanijos dalyvis turi teisę rinkti aukas.

Kandidatus ar kandidatų sąrašus gali kelti politinės partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai, o kandidatu į tarybos narius – merus galima išsikelti ir pačiam. Kelti kandidatus, jų sąrašus ar pačiam keltis kandidatu galima tik prieš tai užsiregistravus savarankišku politinės kampanijos dalyviu. Tokių dalyvių registracija, prasidėjusi kovo 8 d., baigėsi kovo 23 d. Iki vakar užsiregistravusios partijos galės kelti kandidatų sąrašus ar kandidatus į merus Trakų rajono savivaldybėje.

Kovo 16 d. baigėsi visuomeninių rinkimų komitetų registravimo terminas, tačiau nė vieno prašymo VRK negavo.

Nuo kovo 14 d. iki balandžio 3 d. VRK iš politinių partijų priiminės pareiškinius dokumentus. Kai jie bus užregistruoti, partijos galės kreiptis į savivaldybės rinkimų komisiją ir pateikti kandidatų sąrašus bei kandidatų pareiškinius dokumentus ir gauti parašų rinkimo lapus paremti kandidatų iškėlimą. Iki šiandien, kovo 24 d., pareiškinius dokumentus pateikė trys partijos.

Visi keliami kandidatų sąrašai ir kandidatai bus užregistruoti tik po to, kai sulauks pakankamo rinkėjų palaikymo. Kiekvienam atskirai keliamam kandidatui ar jų sąrašui Trakų rajone reikės surinkti 230 rinkėjų parašų. VRK duomenimis, šioje savivaldyje yra apie 28,6 tūkst. rinkėjų. Užregistruotus kandidatus ir jų sąrašus VRK paskelbs iki gegužės 31 d.

Pakartotinių rinkimų Trakų rajone prireikė, kai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimus pripažinusi šiurkščiais, VRK kovo 8 d. panaikino rinkimų šioje savivaldybėje rezultatus. Pakartotiniai rinkimai čia vyks birželio 7 d.

Kovo 19 d. VRK patvirtino naują šios savivaldybės rinkimų komisiją ir jos pirmininkę Giedrę Žuromskienę (LSDP).

Birželio 7 d. Trakuose bus renkami 25 savivaldybės tarybos nariai, įskaitant merą. Jei meras nebus išrinktas iš pirmo karto, pakartotinis balsavimas vyks po dviejų savaičių, birželio 21 d., kai varžysis du daugiausia rinkėjų balsų surinkę kandidatai.

Savivaldos rinkimų rezultatus negaliojančiais VRK taip pat pripažino Šilutės rajone, o Širvintų rajone – panaikino mero rinkimų rezultatus. Pakartotiniai rinkimai Širvintose vyks birželio 7 d., o Šilutėje – birželio 21 d.

Birželio 7 d. taip pat organizuojami nauji Seimo rinkimai vienmandatėje Varėnos-Eišiškių rinkimų apygardoje. Čia per 2012 metų Seimo rinkimus parlamentaru tapęs Algis Kašėta (Liberalų sąjūdis) kovo 15 d. buvo išrinktas Varėnos rajono meru. Kovo 21 d. A. Kašėta VRK posėdyje perskaitė pareiškimą dėl atsistatydinimo nuo balandžio 9 d. iš Seimo nario pareigų.